20-11-2015 » Dziwnów, Powiat i region

Świtezianka zagościła u Zarembiaków

W piątek 20 listopada, podczas obchodów Święta Szkoły, klasa II gimnazjum zaprezentowała wyniki swojej ciężkiej, ale jakże owocnej pracy nad projektem edukacyjnym z języka polskiego zatytułowanym „Zagadki etymologiczne”.
Na wstępie Łukasz Kuś oraz Jakub Sobotkiewicz przedstawili prezentację, podczas której zaznajomili zebranych z terminem etymologia, a następnie wyjaśnili pochodzenie nazw pobliskich miejscowości, takich jak Kamień Pomorski, Świnoujście czy Dziwnów.
Głównym punktem programu było przedstawienie ballady „Świtezianka” w formie teatru cieni. Adam Mickiewicz, jeden z największych polskich poetów, urodził się w Nowogródku, który dzisiaj leży w granicach Białorusi. Niedaleko miasta położone jest malownicze jezioro Świteź, nad którym Mickiewicz często bywał jako dziecko. Temat ballady „Świtezianka” zaczerpnął on z ludowego podania, zgodnie z którym nocami na brzegach Świtezi ukazują się nimfy wodne, zwane świteziankami.
Jak powiedziała prowadząca – Natalia Kościołowska – uczniowie wybrali właśnie ten utwór, gdyż ma on uniwersalne przesłanie, aktualne nawet dzisiaj. Mówi o tym, że należy zawsze dotrzymywać danego innym słowa.
W pracę nad inscenizacją zaangażowali się wszyscy uczniowie, scenografię przygotowała Hanna Badziąg, rekwizytami oraz sprawami technicznymi zajęła się Weronika Zawada, a na scenie wystąpili: Julia Kosecka, Nikola Mały, Julian Buff, Kacper Tarnowski i Szymon Jastrzębski. Ich praca nie poszła na marne, gdyż oryginalna forma przedstawienia spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem widzów.
Filmowa wersja przedstawienia do obejrzenia pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=XrEyX846E8g&feature=youtu.be

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *