Stypendia Marszałka Województwa dla perspektywicznych sportowców

Blisko 60 młodych i utalentowanych sportowców z Pomorza Zachodniego będzie pobierać stypendia w 2022 roku. To nagroda za ubiegłoroczne osiągnięcia na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej. – Wierzę, że to wsparcie pomoże naszym zawodniczkom i zawodnikom w dalszym rozwoju pasji i karier – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel blisko 300 tys. zł.

Wnioski o stypendium można było składać do 31 stycznia br. W imieniu zawodniczek oraz zawodników prośby składały kluby, związki oraz stowarzyszenia sportowe. Granty przyznane zostały w kategoriach wiekowych: młodzieżowiec i junior, a w przypadku osób niepełnosprawnych, zawodnikom, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Do jego uzyskania uprawnieni byli sportowcy uprawiający dyscyplinę objętą programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych lub systemem współzawodnictwa młodzieży uzdolnionej sportowo, prowadzonym przez ministerstwo sportu i turystyki. Kandydaci musieli legitymować się wybitnymi osiągnięciami sportowymi na arenie krajowej, europejskiej oraz światowej.

Doceniamy osiągnięcia młodych sportowców, szczególnie, że medale zdobywali w trudnym roku, zdominowanym przez koronawirusa. Od kilku lat regularnie pomagamy młodym sportowcom z Pomorza Zachodniego w rozwijaniu ich karier. Wierzymy, że przyznane stypendia pozwolą im na kolejne udane starty. W nich przecież upatrujemy następców naszych medalistów z igrzysk w Tokio. W tym celu też znacząco podnieśliśmy kwoty grantów – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W 2022 roku wsparcie trafi aż do 57 osób. To sportowcy ze: Szczecina, Białogardu, Chojny, Goleniowa, Darłowa, Koszalina, Kołobrzegu, Płot, Pyrzyc, Tychowa, Karlina, którzy uprawiają: boks, lekkoatletykę, zapasy, kolarstwo torowe, wioślarstwo, sumo, pływanie, gimnastykę artystyczną, orientacje sportową i żeglarstwo. Dla tegorocznych stypendystów w dziedzinie kultury fizycznej zaplanowano w budżecie województwa w sumie 291 tys. zł. Świadczenia w wysokości od 4 do 10 tys. zł w skali roku wypłacane zostaną w dziesięciu miesięcznych ratach, od lutego do listopada.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego przyznaje stypendia w zakresie kultury fizycznej od 2014 roku. Dotąd dla młodych i utalentowanych zawodniczek oraz zawodników z Pomorza Zachodniego przeznaczono już blisko 1,4 mln zł. Przyznano ponad 450 grantów.

 

W załączeniu komunikat prasowy oraz lista stypendystów sportowych Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za osiągnięcia w 2021 roku.

Biuro Prasowe

Łukasz Jucha

To top