12-02-2016 » Powiat i region

Strażnicy miejscy w Katowicach karzą za spalanie śmieci w domowych piecach, niewiedza tłumaczeniem mieszkańców – a jak jest w naszym powiecie?

Ponad 100 mandatów za spalanie śmieci w domowych piecach wypisali strażnicy miejscy w Katowicach w tym sezonie grzewczym. Mieszkańcy często tłumaczyli się m.in. niewiedzą. Dotąd skontrolowano ponad tysiąc domów jednorodzinnych i wielorodzinnych.
Jak poinformowała katowicka straż miejska w trakcie kontroli okazało się, że głównym problemem jest m.in. spalanie odpadów pochodzących z mebli, drewna impregnowanego i lakierowanego oraz płyt wiórowych. W mniejszym stopniu karano również za spalanie pojemników i butelek z tworzyw sztucznych (po napojach, farbach), opakowań po środkach spożywczych, zużytych opon i innych odpadów z gumy.

6 listopada ub. roku dyspozycję surowego karania osób palących śmieci wydał katowickiej straży miejskiej prezydent tego miasta Marcin Krupa. Apel ten miał związek z utrzymującymi się od kilku dni w konurbacji katowickiej przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza, powodowanymi przez tzw. niską emisję.

Jak poinformowała w środę PAP Straż Miejska w Katowicach w obecnym sezonie grzewczym, tj. od listopada 2015 roku do 8 lutego 2016 roku – kontrolę przeprowadzono dotąd w 1041 domach jednorodzinnych i wielorodzinnych.
Nałożono 108 kar pieniężnych w związku z wykryciem nieprawidłowości, tj. spalania odpadów w piecach domowych. Wobec 10. osób zastosowano pouczenie.

Wśród przyczyn spalania odpadów w piecach domowych (na podstawie rozmów po kontrolnych) wymienia się m.in. niedostateczną świadomość ekologiczną i społeczną, lekceważenie norm prawnych i społecznych, czy chęć zmniejszenia ogólnej ilości odpadów w domu, ogrzanie pomieszczeń. “Bardzo często osoby spalające śmieci nie są świadome, że popełniają wykroczenie” – powiedziała PAP strażnik Anna Marek.

Grzywna (w postępowaniu mandatowym) może wynieść do 500 zł; w sytuacji gdy sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł.

O tym, że śmieci powinny trafiać do sortowni odpadów, nie do domowego pieca apelują od dawna ekolodzy z Fundacji Ekologicznej Arka. “Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w konsekwencji przewlekłych chorób układu oddechowego, naczyniowo sercowego czy neurologicznego, ataków serca, zawałów czy udarów umiera przedwcześnie 430 tys. Europejczyków – w tym 45 tys. Polaków” – podaje Fundacja.

źródło: Lex

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *