01-12-2015 » Dziwnów, Powiat i region

Straż Wybrzeża RP w Dziwnowie

Nowe powyborcze rozdanie rządowe PiS i utworzenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także coraz bardziej skomplikowana sytuacja geopolityczna w Europie oraz na świecie, obliguje nas do powrotu do tematów poruszanych wcześniej przez naszą redakcję. Nasza Redakcja rekomenduje Panu ministrowi Markowi Gróbarczykowi utworzenie formacji paramilitarnej pod nazwą: STRAŻ WYBRZEŻA RP. Oczywiście, że z godziny na godzinę takiej formacji stworzyć się nie da, ale w naszej ocenie już teraz trzeba zacząć o niej rozmawiać, zwłaszcza, że jest w powiecie kamieńskim miejsce na Kwaterę Główną Straży Wybrzeża RP wraz ze stosownymi nabrzeżami i lądowiskiem dla śmigłowców do realizacji misji SWRP jest gotowe. Gdzie? Ano w Dziwnowie na Wyspie Wolin w obrębie stacjonującej tam jednostki wojskowej! Pierwsze wzmianki o możliwości i potrzebie utworzenia takiej formacji porządkowo – ratowniczej wówczas jeszcze w województwie szczecińskim pojawiły się w szczecińskim tygodniku “Morze i Ziemia” już w 1996 r., autor, redaktor Marek Klasa. Kolejna publikacja dotycząca konieczności utworzenia takiej formacji pojawiła się w miesięczniku MORZE w 1999 r., autor, redaktor Janusz Zbierajewski. W obu przypadkach wskazywano miejsce lokalizacji, którym był pas wybrzeża województwa szczecińskiego. Wskazany przeze mnie Dziwnów z wyżej wymienionym obszarem przyległości jest idealnym miejscem na lokalizację i Kwatery Głównej Straży Wybrzeża RP wraz z koszarami jednej z Jednostek patrolowo – porządkowo – ratowniczych. Tworząc w Dziwnowie bazę dla od 4 do 6 śmigłowców HH-60J i pamiętając, że wzdłuż pasa wybrzeża jest po drodze Darłowo i Babie Doły, to byłaby okazja wyjść z twarzą wobec amerykańskiego producenta śmigłowców Black Hawk, które są montowane w Polsce dając pracę polskim robotnikom ze Świdnika. – Nie żebym krytykował kontrakt na śmigłowce Caracal, ale … poczekajmy na dalszy rozwój sytuacji z tym kontraktem. – To, że tego typu formacja, to jest Straż Wybrzeża RP jest Polsce i w Polsce potrzebna, to nikt przy zdrowych zmysłach nie zaprzeczy, bo zdziesiątkowana w ciągu ostatnich lat Straż Graniczna RP oraz zdezorganizowana Policja, likwidowana Straż Miejska oraz sezonowy WOPR, bezpieczeństwa przy użyciu szybkich, zwrotnych i uniwersalnych kutrów SWRP oraz śmigłowców HH-60J SWRP na pewno nie zapewni, bo takich te formacje: a) nie posiadają, b) są zdezorganizowane, c) każda działa od świtu do zmroku, d) ma ograniczone uprawnienia i możliwości. Czy Pan Minister Marek Gróbarczyk weźmie sobie do serca naszą propozycję i sugestię, pokaże czas, a ten nagli. Tragiczny w skutkach atak terrorystyczny w Paryżu unaocznił nam, jak bezbronna jest dziś Unia Europejska. Jest to efekt długoletniej polityki poprawności politycznej, multi-kulti, opiekuńczego państwa i ciepłej wody w kranie.
Sprawdziły się ostrzeżenia i przepowiednie nie tylko naszej redakcji, a i generała Romana Polko czy też Ś.P. generała Sławomira Petelickiego. Gotów jestem podać do publicznej wiadomości nazwiska pseudo polityków, którzy się z nas naigrywali i naśmiewali, a teraz, kiedy terroryści Państwa ISIS „szaleją” po Europie, to z twarzy tych polityków zniknął ten głupkowaty uśmieszek i “Oni dziś” żądają teraz gwarancji bezpieczeństwa w Polsce od … Rządu Premier Beaty Szydło. My proponujemy utworzenie formacji Straży Wybrzeża RP, ale tak na marginesie – przypominamy, że w chwili obecnej najpotężniejszą Armią III RP są… Ochotnicze Straże Pożarne RP, a ta „Armia” wyrwana spod opiekuńczych skrzydeł (sic!) Polskiego Stronnictwa Ludowego – NARESZCIE potrzebuje ustaw, a mianowicie Ustawy o ochotniczym strażaku – ratowniku RP, Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej RP. Przez minione 20 lat rządząca III RP: SLD, PSL, AWS, UW i Platforma Obywatelska miały strażaków tej formacji w d…, ale teraz sytuacja jest poważna, bo ochotniczy strażacy – ratownicy też będą brać udział w usuwaniu skutków ataków terrorystycznych, a także zabezpieczać takie miejsca wraz z funkcjonariuszami resortów siłowych i ONI muszą wiedzieć, że za nimi stoi Państwo i że nie zostaną sami ze swoim problemem, kiedy im ochotnikom stanie się krzywda.

Michał Andrzej Ratajczyk

Komentarz redaktora naczelnego

Po raz ostatni, określenia Armia, w stosunku do ochotniczych strażaków-ratowników użyliśmy w dniu 26 lutego 2015 roku na łamach gazety Pomorzanin nr 4/392 strona 4. Artykuł ten można znaleźć na stronach internetowych -( https://echokamienia.pl/?s=Ochotnicze+Stra%C5%BCe+Po%C5%BCarne+to+pot%C4%99%C5%BCna+Armia++3+RP!+). Mieliśmy nadzieję, że koalicja PO-PSL zrozumie, co się do niej mówi – pisze, zwłaszcza, że padło tam wówczas nazwisko byłego posła PO Konstantego Tomasza Oświęcimskiego. Minęło 9 miesięcy i sprawa ustaw o ochotniczych strażakach nadal jest aktualna. Jednym co nas cieszy to fakt, że w ostatnich wyborach i prezydenckich i parlamentarnych to tym razem ochotniczy strażacy – ratownicy wypieli się na PSL. Pomysł powołania do życia Straży Wybrzeża RP nie jest nowy, ale dziś staje się on szczególnie aktualny. Pomysł utworzenia kwatery głównej tej formacji w Dziwnowie to strzał w dziesiątkę. Już dawno planowano w Dziwnowie utworzenie bazy śmigłowców ratownictwa morskiego MW. Teraz należy do tego tematu jak najszybciej powrócić. Jest to szczególnie ważne ze względu znaczenia tego regionu dla bezpieczeństwa Polski.

Waldemar Taranowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *