04-02-2019 » Powiat i region

Straż Graniczna walczy z przestępczością zorganizowaną i handlem ludźmi

Priorytetem dla Straży Granicznej jest zarówno ochrona polskiej granicy i kontrola ruchu granicznego, jak i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. W 2018 roku funkcjonariusze przeprowadzili szereg realizacji, których efektem było rozbicie grup przestępczych, w tym także tych o charakterze międzynarodowym. W wielu przypadkach nielegalna migracja związana była z procederem handlu ludźmi.

Zwalczanie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji to działania, które nie ograniczają się jedynie do fizycznej ochrony granicy. To także kontrole legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców prowadzone na terytorium całego kraju oraz opiniowanie wniosków cudzoziemców, którzy chcą swój pobyt w Polsce zalegalizować. To również praca operacyjna mająca na celu ustalenie i zatrzymanie osób organizujących nielegalną migrację, by w ten sposób zapobiegać tworzeniu kanałów przerzutowych.W 2018 roku Straż Graniczna przeprowadziła kilka dużych realizacji zakończonych rozbiciem grup przestępczych, również o charakterze międzynarodowym, które zajmowały się organizacją nielegalnej migracji. Zakończono 50 śledztw, z czego w 40 przypadkach prokurator sporządził akty oskarżenia, a zarzuty usłyszało 331 podejrzanych.

Zwalczanie nielegalnej migracji wiąże się także ze zwalczaniem przez Straż Graniczną innego transgranicznego procederu, a mianowicie handlu ludźmi. W 2018 roku  Straż Graniczna ujawniła 61 ofiar handlu ludźmi, pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Polski, ale także z Filipin, Wietnamu, Gambii czy Gwinei. W porównaniu z rokiem 2017, w którym ujawniono 43 osoby, nastąpił wzrost pozytywnych identyfikacji o ponad 40 %. Głównym obszarem wykorzystywania zidentyfikowanym przez SG była praca lub usługi o charakterze przymusowym. Za popełnienie zbrodni handlu ludźmi grozi kara pozbawienia wolności od lat 3 do 15.

W największej prowadzonej przez Straż Graniczną w roku 2018 sprawie Morskiego Oddziału Straży Granicznej ujawniono 38 ofiar handlu ludźmi (18 z Ukrainy, 12 z RP i 8 z Białorusi), wyzyskiwanych do pracy przymusowej w Polsce oraz Szwecji. W wyniku działań MOSG rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, zatrzymując 3 głównych sprawców, obywateli RP. Sprawcy procederu, czerpiąc korzyści finansowe z niewypłaconych należności przysługujących pracownikom – głównie obywatelom Ukrainy, Polski i Białorusi – uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu. Szacuje się, że sprawcy mogli wykorzystać do pracy przymusowej ponad 540 osób (pochodzących z Ukrainy, Polski, Białorusi, ale także Mołdawii, Gruzji, Rosji czy Armenii), osiągając w ten sposób dochód w wysokości nie mniej niż 4,5 mln zł.

Źródło: KGSG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *