Stowarzyszenie Archeozdroje i Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zapraszają na imprezę tematyczną pt. „My Słowianie, czyli kto?

Stowarzyszenie Archeozdroje i Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zapraszają na imprezę tematyczną pt. „My Słowianie, czyli kto? Kilka słów o naszej kolebce…”
1500 lat temu, my Słowianie przybyliśmy skądś, by na zawsze zmienić Europę środkową i południową. Jak wyglądały nasze początki, język, bogowie, domostwa? Gdzie była nasza domniemana kolebka? Jak długo Słowianie zza Odry walczyli o niezależność z księstwami niemieckimi i najeźdźcami z północy? I co my, Polacy mamy z nimi wspólnego?
Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź na spotkaniu 12 listopada 2015 roku o godz. 17.00, które odbędzie się w Bibliotece w Międzyzdrojach
W programie m.in. wykład pani Moniki Kunkel-Ratajczak.
Dowiemy się o naszych początkach zaczynając od kolebki wszystkich Słowian w świetle źródeł archeologicznych i źródeł pisanych(które nadal budzą wiele emocji), po historie, zwyczaje i koniec naszych najbliższych krewnych- Słowian połabskich do okresu ich chrystianizacji.
Niedługo mija 900 lat od włączenia tych ziem do Polski. Oddajmy hołd poprzez wspomnienie tych, po których ziemi chodzimy.
Oprócz wykładu na uczestników spotkania czeka wiele innych atrakcji m.in. degustacja potraw staropolskich tradycyjnie na słodko i kwaśno. Towarzyszyć nam będą piękne Słowianki i Słowianie w tradycyjnych strojach (można dotykać!) ze stowarzyszenia Archeozdroje, które dba o to, aby dawna, chlubna i barwna słowiańska przeszłość nie umarła bezpowrotnie.
Kolejnym etapem współpracy Biblioteki i Stowarzyszenia Archeozdroje będą rekonstrukcyjne warsztaty rękodzieła dawnego. O terminach warsztatów poinformujemy już wkrótce.
Szczegółowy scenariusz spotkania
-prelekcja na temat początków Słowian – nie tacy cisi, mili i potulni jak nas dziś malują, czyli dlaczego cesarze bizantyjscy nas się bali
-wędrówki Słowian – nie tylko dziś Polacy lubią zmieniać adresy, nawet na tak odległe jak islandzkie i dlaczego w Grecji popularne są talizmany z niebieskim okiem a język chorwacki jest dziwnie podobny do naszego
– początki Polski – Mieszko, Bolesław Chrobry, Świętosława-cóż o nich wiemy?
– Połabianie – mądry Polak po szkodzie, czyli co straciliśmy na zachodzie, bo tak bardzo ciągnęło nas na wschód
– i coś dla ciała: degustacja potraw staropolskich,
– pokaz strojów historycznych i biżuterii
Serdecznie zapraszamy.

Członkowie Stowarzyszenia Archeozdroje i bibliotekarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *