27-04-2016 » Powiat i region

Stepnica wykorzystuje swoją szansę.

W środę 20 kwietnia 2016 r. w Stepnicy, powiat Goleniowski, odbyło się uroczyste przekazanie kluczy 26 najemcom do ich  mieszkań w piątym już nowo wybudowanym bloku na osiedlu przy ul. Kolejowej. Na uroczystość otwarcia osiedla przybyli Piotr Jania Wojewoda Zachodniopomorski wraz z Dyrektorem Biura Wojewody Joanną Karolczuk, Bogusław Białowąs Dyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, Andrzej Wyganowski Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica, Kazimierz Palacz właściciel firmy Likbud – wykonawcy bloku, przedstawiciele mediów oraz przyszli mieszkańcy nowo wybudowanego osiedla. Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu osiedla przez ks. proboszcza Piotra Listwonia, wręczenia kluczy oraz umów najmu dokonali Wojewoda Zachodniopomorski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Stepnicy.

Budowa osiedla mieszkań komunalnych to jedna z najważniejszych inwestycji Gminy. Osiedle docelowo ma składać się z 7 bloków. W roku 2014 r. oddano cztery bloki z 79. mieszkaniami. Dzisiaj oddano do użytkowania piąty blok z mieszkaniami  jedno-, dwu- i trzypokojowymi  z indywidualnym ogrzewaniem gazowym. Mieszkania są wyposażone w kuchenki gazowe i kompletną białą armaturę. Budowę tego bloku sfinansowano ze środków Gminy przy dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Koszt inwestycji 3 215 125,-  zł, w tym dofinansowanie z  Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 964 537,- zł.

Warto pamiętać również o tym, że w grudniu 2012 r. oraz w listopadzie 2013 r. w miejscowości Łąka oddaliśmy do użytkowania 2 bloki wielorodzinne z 36 mieszkaniami socjalnymi jedno-, dwu- i trzypokojowymi o powierzchniach od 30 m² do 64 m², z niskim czynszem, z indywidualnym ogrzewaniem gazowym. Budowę bloków sfinansowano ze środków Gminy przy dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego – powiedziała wiceburmistrz Stepnicy Stanisława Rzymczak.

Łącznie na budowę 66 mieszkań socjalnych w ramach 4 projektów Gmina uzyskała ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach „Rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego ze środków Funduszu Dopłat tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych” kwotę  2 373 185 zł,-.

Łącznie w gminie Stepnica w ostatnich trzech latach wybudowano 141 mieszkań komunalnych.

Rozkwit gminy widać na każdym kroku i to gołym okiem. Co stoi za sukcesem tej gminy? I komu należy przypisać główne zasługi? Niewątpliwie ojcem sukcesu jest burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski, a również mądry i odpowiedzialny samorząd gminny. Więcej o sukcesach gminy i drodze do nich dowiedzieć się można z materiałów informacyjnych, jakie udało się naszej redakcji uzyskać w Urzędzie Miejskim.

Powiat Kamieński ma podobne warunki i możliwości jak gmina Stepnica. W wielu miejscach warunki te, jak również i możliwości nie są wykorzystane. Stepnica postawiła na rozwój na nowe miejsca pracy. Wybudowano infrastrukturę, powstały nowe miejsca pracy i nowe mieszkania. Pozyskane pieniądze zostały mądrze wykorzystane. W gminie Wolin, która również pozyskała duże środki od Urzędu Morskiego, środku  te rozeszły się bez większych efektów, nie ma nowych miejsc pracy, nie ma nowych mieszkań. Zadłużenie gminy wzrosło wielokrotnie. Swoją szansę wykorzystuje Dziwnów, Międzyzdroje czy Golczewo. Do zrobienia pozostało jeszcze dużo. Jak osiągnąć sukces podobny do sukcesów Stepnicy?

W.T.

 

Stepnica – Droga do sukcesu

Jeszcze kilka lat temu położona nad Zalewem Szczecińskim gmina Stepnica tonęła w długach. Dziś gmina Stepnica się rozwija i zbiera ogólnopolskie nagrody.

W taki sposób o gminie Stepnicy pisał nie tak dawno Świat biznesu.

Nie przejedli, lecz zainwestowali. Szansa na lepsze jutro pojawiła się wraz z decyzją, by odzyskać zaległy podatek od Urzędu Morskiego.

Wraz z odsetkami otrzymaliśmy 104 milionów złotych – mówi Andrzej Wyganowski burmistrz miasta i gminy Stepnica. Ale nie przejedliśmy ich, tylko zainwestowaliśmy. Rozbudowaliśmy infrastrukturę , która służy mieszkańcom i zachęca przedsiębiorców do inwestowania w naszej gminie – dodaje. Do środków z podatków gmina  pozyskała kolejne środki zewnętrzne. Razem nazbierało się tego ponad  60 milionów złotych. Zrealizowaliśmy około 70 różnych projektów  z udziałem środków unijnych i krajowych – podkreśla Burmistrz.

Nie wszystkie pieniądze, które wpłynęły do gminnej kasy z zaległego podatku , zostały już wydane. Spora kwota wciąż jest do zagospodarowania. Stepnica rozpoczęła realizację kolejnego proinwestycyjnego budżetu . W 2016 roku planowane wydatki to kwota około 28 milionów złotych i zerowy deficyt budżetowy.

Jako gmina działamy między innymi  w trzech stowarzyszeniach, w których do wzięcia są środki z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Jesteśmy członkami Lokalnej Grupy Rybackiej, Lokalnej Grupy Działania oraz Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego – mówi burmistrz Andrzej Wyganwoski. W  SSOM-ie są zarezerwowane pieniądze na przebudowę ul. Tadeusza Kościuszki i Portową w Stepnicy. Droga prowadząca do  plaży zostanie przebudowana w stylu deptaku z dopuszczeniem do ruchu samochodów. Ulice oświetla nowoczesne energooszczędne  lampy. Zostanie wybudowana kanalizacja deszczowa. W mieście pojawią się także nowe parkingi. 50% środków będzie pochodzić z dotacji.

Każdy kto chce pracować znajdzie w Stepnicy pracę . W działającej na terenie gminy fabryce mebli i tartaku koncernu Ikea pracuje ponad 600 osób. Coraz większą rolę odgrywa w gminie gospodarka morska i śródlądowa. Władze gminy praktycznie od nowa wybudowały port rybacki, w którym cumuje 11 łodzi i port przeładunkowy w Stepnicy, do którego trafiają dziś zboża i nawozy.

W porcie przeładunkowym  pozyskaliśmy   inwestora, rodzimą spółkę  “Wiktoria”, która zainwestowała 6 milionów złotych i postawiła elewator zbożowy – mówi Burmistrz –  W 2016 r. port ma przeładować 100 tys. ton, a docelowo nawet 300 tys. ton rocznie.

Żeby rosła liczba ładunków, które trafią na stepnickie nabrzeże, potrzebna jest inwestycja Urzędu Morskiego, polegająca na pogłębieniu toru podejściowego  do portu do 4,5 metra.

Wówczas będą mogły zawijać do nas jednostki o większym zanurzeniu nawet do 3,5 tys. ton ładowności.- mówi Burmistrz i podkreśla, że do sprawy przychylnie podszedł Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W porcie jest także pochylnia do przyjmowania promów , jednostek, na które ładuje się towary wielkogabarytowe. Tą drogą w przyszłości mogą być eksportowane śmigła do turbin wiatrowych, które są produkowane w Goleniowskim Parku Przemysłowym .

Komfort dla uczniów i nowe mieszkania     

Z gminnych inwestycji zadowoleni mogą być także najmłodsi mieszkańcy. Duże środki zostały “wpompowane” w oświatę.

W Stepnicy mamy szkołę podstawową, gimnazjum i przedszkole samorządowe. Wszystkie placówki zostały wyremontowane i bardzo dobrze wyposażone w środki i pomoce dydaktyczne, w tym w komputery i tablice multimedialne. Wybudowaliśmy także nowoczesną  halę widowiskowo- sportową – mówi wiceburmistrz Stanisława Rzymczyk.- Kolejną szkołę podstawową i mniejszą halę  sportową mamy w Racimierzu. Tu również warunki do nauki są bardzo dobre.

Ponadto wybudowaliśmy w Racimierzu nowy dom kultury, w którym mieści się biblioteka. Powstały nowe świetlice, boiska, place zabaw i siłownie pod chmurką – dodaje wiceburmistrz Stanisława Rzymczyk.

Raj dla turystów

Gmina rozwija się też turystycznie. Stepnica zaprasza żeglarzy – mówi Maria Kwiryng, sekretarz gminy. A wita ich w czterech marinach. Do dyspozycji żeglarzy jest łącznie 400 miejsc postojowych w trzech przystaniach komunalnych i jednej prywatnej. Żeglarze mogą korzystać ze słupków prądotwórczych.

Obecnie przygotowujemy się do 5 regat o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica. Imprezę zaplanowaliśmy 9 lipca. Będzie ona częścią Dni Stepnicy, podczas których oprócz regat odbędzie się  Jazz Piknik nad Zalewem Szczecińskim – wyjaśnia Mariola Kwiryng.

W okresie letnim w Stepnicy można się cieszyć czystą strzeżoną plażą (od kliku lat z Błękitną Flagą). Rozwinęła się  baza noclegowa   i gastronomiczna.

– Od  15 czerwca będzie działać punkt informacji turystycznej. Będzie on w bieżącym kontakcie z osobami, które oferują noclegi – mówi Sekretarz.

Informacji o miejscach noclegowych można tez szukać na stronie internetowej stepnica.pl.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *