13-02-2018 » Powiat i region

W środę Walentynki czyli Święto Zakochanych

Tak, tak – to już jutro, mamy słynne Walentynki, czyli popularnie ujmując, Święto Zakochanych. Już od początku lutego w sklepach, w mediach i w każdym innym możliwym miejscu możemy dostrzec serduszka, przeróżne czerwone ozdoby. Słowem, wszystko to co kojarzy się z miłością i zakochaniem.

A od czego się zaczęło?

Prawdopodobnym pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. Właśnie 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa.

Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który podpisał – „Od Twojego Walentego”.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z podalpejskiej Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. Minionego stulecia. Niewątpliwie jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie w województwie kujawsko – pomorskim, pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim w kościele farnym Wniebowstąpienia NMP relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

Dziś Dzień Zakochanych obchodzony jest w niemal w każdym miejscu na świecie. I wszędzie przybiera wyjątkowo komercyjny charakter, na co składają się liczne serduszka, kartki czy nieodzowne róże. Są jednak w różnych regionach naszego świata pewne różnice, które sprawiają, że owo święto jest obchodzone w trochę inny, nader wyjątkowy sposób.

Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone Walentynowy wierszykiem, a często i  miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *