20-01-2016 » Dziwnów, Powiat i region

SPOTKANIE DKK „HORUS” w Dziwnowie

SPOTKANIE DKK „HORUS” w Dziwnowie odbyło się w poniedziałek 18-01-2016 o godz. 17.00 –
– pochwalimy się tym, że do naszego grona dołączyły dwie nowe, wspaniale koleżanki z Kamienia Pomorskiego.
„Księga Diny „ Herbjorg Wassmo to dzika, namiętna i mroczna opowieść o niepokornej kobiecie łamiącej wszelkie zakazy.

„Jam jest Dina, zabijam tych, których kocham” mówi tytułowa bohaterka. Śmierć towarzyszy Dinie nieustannie. Jest z nią oswojona, bliska, jak duchy zmarłych, które często ją nawiedzają. Dina żyje na pograniczu dwóch światów, zafascynowana przemijaniem i sztuką unicestwienia, naznaczona piętnem śmierci. Główna bohaterka jest kobietą silną, wojowniczą, dziką, ale jednocześnie – pozostaje przede wszystkim głęboko zranionym dzieckiem, którego uczucia uległy dewiacji w wyniku strasznych przeżyć.
Moralność Diny w zdecydowany sposób odbiega od przyjętych norm. Jej sposób wartościowania jest specyficzny jak ona sama. W niekonwencjonalny sposób manifestowała swój światopogląd. Bohaterka jest postacią bardzo nowoczesną jak na czasy, w których żyje – pewna siebie, silna, wymagająca, odporna na trudy pracy, ciężkie warunki życia i klimat oraz bardzo samodzielna i stanowiąca o sobie. Ma przerażającą umiejętność przyciągania zła i śmierci, ale nie do siebie, a do ludzi dla niej najważniejszych.

Jest obdarzona mocą pozaludzką, zwierzęcą, a może diaboliczną. Inną niespotykaną zdolność Diny stanowi przebywanie gdzieś między światem realnym oraz światem duchów i cieni. Jej zmarli są wciąż obecni, rozmawia z nimi częściej niż z żywymi. Jej niezwykłość skazuje ją jednakże na jeszcze boleśniejszą samotność.
„Księga Diny” jest mocną, mroczną, piękną książką. Nie można jej przeoczyć, ale też trudno opowiedzieć tak aby jej treść była jasna dla osób, które jej nie czytały.
Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Tych którzy nie czytali książki do tej błyskotliwej lektury, nikt nie będzie żałował .

Zapraszamy 22 lutego 2016 na kolejne spotkanie z książką -„BEREK” Marcina Szczygielskiego o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece w Dziwnowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *