Solidarność dawniej i dziś. Marszałek Olgierd Geblewicz zaprasza na debatę

Czy idea solidarności jest w polskim społeczeństwie nadal żywa? – dyskutować o tym będą dr Marek Tałasiewicz, Maciej Biskup OP, Marta Titaniec, Monika Lesner i prof. Radosław Ptaszyński. Debata, którą wypełnią wspomnienia opozycjonistów, oceny historyków, socjologiczne obserwacje i politologiczne komentarze będzie podsumowaniem tegorocznych obchodów szczecińskiego Grudnia i 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Debatę zaplanowano 17 grudnia, w rocznicę najtragiczniejszego dnia robotniczej rewolty w Szczecinie w 1970 roku. Krwawo stłumione przez władzę protesty były wielkim politycznym, ale przede wszystkim społecznym przełomem. Początkiem walki o wolność, godność, sprawiedliwość. To właśnie wtedy zakiełkowała solidarność, która dekadę później wybuchła Solidarnością, do której zapisało się 10 milionów Polaków.

Grudzień’70, Sierpień’80 to przełomy historii wyznaczające naszą drogę do wolności. Dzięki tym, którzy wtedy byli odważni i solidarni, Polska odzyskała niepodległość – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dziś też potrzebujemy solidarności, choćby w obliczu takich problemów jak pandemia czy kryzys migracyjny.

Organizowane przez Urząd Marszałkowski WZ rocznicowe wydarzenia odbywają się pod hasłem „Polska. Europa. Solidarność”. A tytuł debaty na finał tegorocznych obchodów to: „Małe „s”. Solidarność dawniej i dziś. Czy idea solidarności jest w polskim społeczeństwie nadal żywa?”.

Odpowiedzi na to pytanie, a także historycznych, socjologicznych, politologicznych, ekonomicznych kontekstów poszukiwać będą:

Maciej Biskup – duszpasterz, rekolekcjonista, od 2013 do 2019 przeor klasztoru oo. Dominikanów w Szczecinie, zaangażowany m.in. w pomoc uchodźcom

dr Marek Tałasiewicz – uczestnik strajków w Stoczni Szczecińskiej w 1970 i 1971 r., wykładowca akademicki, współzałożyciel NSZZ „Solidarność” na Politechnice Szczecińskiej, po roku 1989 pierwszy solidarnościowy wojewoda szczeciński, polityk, samorządowiec, działacz społeczny;

Monika Lesner – dziennikarka, organizatorka Transgranicznego Festiwalu Kobiet, prezeska Fundacji Pełnia Wyrazu.

Marta Titaniec – prezes Zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP mającej nieść wsparcie ofiarom przemocy seksualnej ze strony duchownych; w latach 2010-2018 kierowała działem projektów zagranicznych w Caritas Polska, od lat zaangażowana w organizację pomocy humanitarnej m.in. dla Syrii. Od 2000 r. jest sekretarz generalną Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów,

dr hab. prof. US Radosław Ptaszyński – historyk, socjolog, politolog, autor licznych publikacji na temat historii najnowszej, m.in. książki „Jacky Jean Etienne Challot przyjaciel Solidarności” o francuskim związkowcu, który zafascynowany Solidarnością w latach 80. organizował transporty humanitarne do Polski, a w ciężarówce z lekami i żywnością przemycał powielacze, farbę drukarską, pisma tzw. drugiego obiegu.

Debata odbędzie się 17 grudnia (piątek), o godz. 18 w Teatrze Polskim (Scena Kameralna, ul. Partyzantów 2, Nowy Browar, II piętro). Będzie połączona z projekcją filmu dokumentalnego Kamila Witkowskiego „Wszyscy wszystko zjedli”.

Tego samego dnia, o godzinie 17, na placu Solidarności w Szczecinie, zapłoną „Światła pamięci” – hołd dla ofiar Grudnia’70 i bohaterów walki o wolną, demokratyczną Polskę.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top