25-10-2019 » Powiat i region, Świerzno

Solidarna pomoc dla Świerzna i Szczecinka 

Radni Województwa Zachodniopomorskiego podjęli decyzję w sprawie przekazania pomocy finansowej dla Gminy Świerzno oraz Miasta Szczecinek. Przyznane wsparcie w wysokości 120 tys. zł ma wesprzeć samorządy w usuwaniu skutków ostatnich pożarów.

Decyzja w sprawie przekazania pomocy finansowej zapadła 24 października 2019 r., podczas  sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. O wsparcie do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza zwrócili się burmistrz Szczecinka Daniel Rak oraz wójt Świerzna Radosław Drozdowicz. Wniosek gminy Świerzno poparł były Radny Sejmiku a obecny poseł na Sejm Artur Łącki.

W Szczecinku pracę w wyniku pożarów zakładów „Opak” oraz „Lopak” straciło ponad 250 osób, w tym kilkadziesiąt z niepełnosprawnością. 12 sierpnia pracownicy z dnia na dzień zostali bez zatrudnienia. Mimo podjętych działań pomocowych, ustabilizowanie sytuacji wymaga czasu i wielu zintegrowanych działań. Przekazane Miastu Szczecinek środki w wysokości 70 tys. zł mają zostać przeznaczone na pomoc pracownikom poszkodowanym w wyniku pożaru.

W trudnej sytuacji jest także Gmina Świerzno. We wtorek, 17 września, po godzinie 13 służby dostały zgłoszenie o pożarze dachu Szkoły Podstawowej im. Juliana Grunera. W momencie pożaru w budynku znajdowało się 65 uczniów oraz 10 pracowników szkoły. W akcji brało udział 13 zastępów straży pożarnej. Na szczęście uczniom i nauczycielom nic się nie stało, ale zniszczeniu uległo pomieszczenie pracowni komputerowej, część pokrycia dachowego budynku szkoły oraz stropodach nad przybudówką. Ponadto, w efekcie kilkugodzinnej akcji ratowniczo-gaśniczej, zostały zalane inne pomieszczenia szkoły, narażając na działanie wody również instalację elektryczną. Wstępny koszt naprawy dachu oraz instalacji elektrycznej wyceniono na 115 tys. zł. Konieczne będzie także odmalowanie klas, które uległy zalaniu. W remoncie pomogą przekazane decyzją radnych województwa środki. Kwota wsparcia to 50 tys. zł.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Zachodniopomorskie solidaryzuje się z innymi samorządami w obliczu różnych nieszczęść. Od 2009 r. do dziś taka pomoc udzielana była 13 razy. W ostatnim czasie przyznano Gminie Mieszkowice 200 tys. zł na odbudowę spalonego budynku mieszkalnego. W roku 2017 Powiat Białogardzki otrzymał pomoc w wysokości 20 tys. zł na usunięcie zniszczeń powstałych w wyniku pożaru w Domu Pomocy Społecznej. W tym samym roku solidaryzowaliśmy się też z Gminą Parchowo w woj. pomorskim, której pomogliśmy w usuwaniu skutków nawałnicy. Wtedy wsparcie wyniosło 150 tys. zł.

Udzielenie pomocy finansowej dla innego samorządu leży w kompetencjach Sejmiku.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *