16-12-2017 » Powiat i region, Sport

Słynny piłkarski A.C. Milan ze 118. letnią historią bogatą w istotne wyniki

16 grudnia jest niewątpliwie świętem piłkarskim we włoskim Mediolanie (Milano), bowiem tego dnia dokładnie 118 lat temu założono w stolicy Lombardii klub „Milan Cricket and Foot – Ball Club”, znany dzisiaj jako A.C. Milan.

Klub założyło sześciu brytyjskich imigrantów: Herbert Kilpin, Alfred Odmonde Edwards, David Allison, Edward Nathan Berr, Samuel Richard Davis oraz z Nany tylko z imienia, niejaki Barnett. 15 stycznia 1900 r. „Milan” został członkiem Włoskiej Federacji Piłkarskiej, a 11 marca rozegrał swój pierwszy mecz w historii, wygrywając z zespołem „Mediolanum” 2:0.

Na przestrzeni wielu przeszłych już dekad, klub dość mocno zaistniał na arenie międzynarodowej wieloma znakomitymi wynikami. Co warte podkreślenia, jest wielokrotnym klubowym mistrz Europy i świata.

Przydomek klubowy to Rossoneri (Czerwono – Czarni) lub Il Diavolo (Diabeł), a „Milan” ma w swym dorobku wiele znaczących europejskich trofeów; w tym 7 drużynowych Pucharów Europy (ostatni z 2007 r.), dwa Puchary Zdobywców Pucharów, klubowe mistrzostwo świata z… 16 grudnia 2007 roku, czterokrotnym triumfatorem Pucharu Interkontynentalnego i do tego jest 18. krotnym mistrzem Włoch i 5. krotnym zdobywcą Pucharu Włoch oraz triumfatorem Superpucharu Włoch (siedem razy).

Od wielu lat, mimo wzlotów i pewnych w nie tak dawnym czasie niepowodzeń zespołu – jubilata, występuje on w Serie A. W obecnym sezonie wiedzie mu się nieco słabiej. Jednak jak mówi jego właściciel i zarazem prezes, Silvio Berlusconi, przyszłość zespołu idzie ku lepszemu.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *