29-11-2015 » Powiat i region

Siedem bólów których kategorycznie nie powinniśmy ignorować…

Nie każdy ból czy ukłucie oznaczają, że trzeba natychmiast udać się do lekarza. Ale są takie, których nie można lekceważyć, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle lub towarzyszy im gorączka. Wyjaśniamy, jak rozpoznać ból, który nawet jeśli jest niewielki, wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Ostry ból między łopatkami – Co to może być? Zawał serca…
Szacuje się, że ok. 30 proc. osób, które doświadczają ataku serca, odczuwa go inaczej niż w sposób najczęściej kojarzony z zawałem, czyli poprzez silny ucisk w klatce piersiowej. Jednym z mniej typowych objawów jest silny ból między łopatkami, który częściej niż u mężczyzn pojawia się u kobiet. Może mu towarzyszyć ból szczęki, duszności, ogólne osłabienie, nudności lub ból w górnej części brzucha.
Jeśli więc silnemu bólowi między łopatkami towarzyszy któraś z wymienionych dolegliwości (zazwyczaj jest ich bowiem więcej niż jedna), nie czekaj, tylko działaj. Im szybciej dotrzesz do szpitala (uwaga, podejrzewając zawał serca nie można samemu prowadzić samochodu!), tym większa szansa na to, że skutki ataku serca będą mniejsze.

„Rozrywający” ból głowy – Co to może być? Tętniak mózgu…
Większość osób cyklicznie doświadcza łagodnego lub umiarkowanego bólu głowy. Zazwyczaj znika na skutek zastosowania domowych sposobów uśmierzających lub po wzięciu środka przeciwbólowego. Jeśli jednak ktoś mówi o „najgorszym i najsilniejszym” bólu głowy, jaki kiedykolwiek mu się zdarzył, który w dodatku wystąpił nagle, bez żadnych „sygnałów ostrzegawczych”, może chodzić o pęknięcie tętniaka mózgu. W takim przypadku, podobnie jak przy zawale serca, również kluczowy jest czas reakcji, czyli znalezienia się w szpitalu (w tym przypadku także nie można samodzielnie prowadzić samochodu).
Do pęknięcia tętniaka mózgu dochodzi u ok. trzech tysięcy Polaków rocznie. Zła wiadomość jest taka, że najczęściej rozwijający się tętniak nie daje żadnych objawów. I choć statystycznie najczęściej dotyka on ludzi między 40. a 60. rokiem życia, zdarza się również u młodszych osób.
Ważne, by w przypadku niezwykle silnego, nagłego bólu głowy nie brać aspiryny, która może zwiększyć krwawienie.

Ostry ból w dolnej części brzucha, po prawej stronie – Co to może być? Zapalenie wyrostka robaczkowego…
Ból początkowo zlokalizowany jest w górnej części brzucha, w okolicy żołądka, stopniowo przesuwa się jednak ku dołowi i ostatecznie umiejscawia w prawej części podbrzusza. Konieczna jest szybka wizyta w szpitalu, może się bowiem zdarzyć, że wyrostek pęknie (czasem przed upływem 24 godzin), w efekcie czego dojdzie do zalania jamy brzusznej. Jest to o tyle niebezpieczne, że może prowadzić do zapalenia otrzewnej.
Stwierdzenie zapalenia wyrostka robaczkowego nie jest proste i powinien to zrobić lekarz. Najbardziej czytelnym jego sygnałem jest silny ból, odczuwany również podczas uciskania brzucha. Inny sposób to położenie się na plecach i podciągnięcie prawego kolana do brzucha. Jeśli podczas uciskania miejsca bólu przy jednoczesnym opuszczaniu nogi, ból potęguje się, najpewniej jego przyczyną jest wyrostek robaczkowy. Często towarzyszącym bólowi objawem jest gorączka.

Ból zęba, który budzi cię w nocy – Co to może być? Bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami…
Przez wiele osób bywa lekceważone, tymczasem to poważna dolegliwość, która dotyka nawet co drugą osobę. Występujący na tle nerwowym (jego przyczyną jest m.in. stres i duże napięcie) bruksizm to mimowolne zgrzytanie zębami. Daje nie tylko nieprzyjemne odczucia słuchowe (dla osób przebywających z daną osobą w sypialni), ale przede wszystkim poważne skutki zdrowotne.
Podczas zgrzytania zębami dochodzi do ich niezwykle mocnego zaciskania (nawet 10 razy silniejszego niż podczas jedzenia). Efektem jest nie tylko ścieranie szkliwa, uszkodzenia zębów czy przyzębia (czasem ból może być tak silny, że dochodzi do wybudzenia) czy trwałe uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczony bruksizm może być przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem, słuchem i wzrokiem.
Czy bruksizm da się leczyć? Tak. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u dentysty.

Ból pleców w okolicy lędźwi i towarzysząca mu gorączka – Co to może być? Zapalenie nerek…
Ból pleców w okolicy lędźwi to jedna z najczęściej spotykanych skarg pacjentów w gabinetach lekarskich. Często związany jest on z patologiami lub urazami kręgosłupa. Nie zakładaj jednak z góry, że tak jest i nie lekceważ tego typu dolegliwości, ponieważ mogą one być objawem bólu nerek, np. na skutek rozwijającego się zapalenia.
Czynnikiem wywołującym chorobę jest najczęściej nieleczona lub leczona nieprawidłowo infekcja pęcherza moczowego lub cewki moczowej, która rozprzestrzenia się do nerek. W jej wyniku dochodzi do uszkodzenia nerek, które bez właściwej interwencji lekarskiej może skończyć się nawet trwałą ich niewydolnością. Dlatego w przypadku bólu w okolicy lędźwiowej (który może być jedno- lub obustronny i promieniować do pachwiny), któremu towarzyszy gorączka i nudności, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Ból związany z zapaleniem nerek jest zresztą tak intensywny, że trudno jest go ignorować.

Silne bóle menstruacyjne – Co to może być? Endometrioza…
Bardzo silne bóle menstruacyjne, które nie ustępują nawet po przyjęciu środków przeciwbólowych mogą być objawem wędrującej śluzówki macicy, czyli endometriozy. Do choroby dochodzi, kiedy część komórek wyściełającej macicę śluzówki (zwanej endometrium), podczas comiesięcznego złuszczania, przedostaje się poza jamę macicy. Po jakimś czasie wszczepiają się one np. w jelita, jajniki, pęcherz moczowy.
Szacuje się, że endometrioza dotyka nawet 10 proc. wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Nieleczona może prowadzić do problemów z płodnością, dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć comiesięcznych, silnych bóli miesiączkowych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu obfite krwawienia, bolesne stosunki lub problemy z zajściem w ciążę.

Ból lub obrzęk łydki – Co to może być? Zakrzepica żył głębokich…
Pierwszym objawem jest najczęściej ból łydki, który nie mija, a wręcz przeciwnie – nasila się. Po jakimś czasie zaczyna mu towarzyszyć obrzęk, często w okolicy kostki. Skóra na łydce staje się ciepła i zaczerwieniona. To oznaka, że w żyle powstał zakrzep. Choć sam ten fakt nie jest groźny dla życia, to już oderwanie się zakrzepu od ściany żyły – tak. Jeśli odseparuje się bowiem duży jego fragment, może zatkać tętnicę płucną i dosłownie w ciągu kilku sekund spowodować śmierć. Dlatego choć udanie się do lekarza czy szpitala z bólem łydki może się wydawać nieuzasadnione, osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy, nie powinny się wahać. Zakrzepica żył głębokich wymaga leczenia szpitalnego i to w trybie pilnym.
Czynniki wywołujące zakrzepicę to m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, długa jazda samochodem lub lot samolotem.

Za fitness.wp.pl oprac. Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *