27-06-2017 » Powiat i region

Sekwoje – największy cud – olbrzym wśród bogatego i zróżnicowanego drzewostanu świata

Na całym globie rośnie tysiące gatunków drzew. Ale czy wiecie, które z nich są największe, najwyższe? Jest tym drzewem, amerykańska sekwoja wiecznie zielona, spore skupisko rośnie w Yosemite, w Sequoia National Park, czyli Parku Narodowy, Sekwoi (istnieje od 1890 roku), położonym we wschodniej części pasma górskiego Sierra Nevada, na południe od Yosemite. Tu rosną w naturalnych warunkach.

Dość powiedzieć, że sekwoje czyli mamutowce olbrzymie, to drzewa długowieczne, które wyrastają na niezwykłą wysokość. Najwyższe z nich to sekwoja o nazwie Hyperion, która ma 115,61 m wysokości i masie wynoszącą tyle, co 15 płetwali błękitnych czyli największy zwierząt na naszej planecie. Dokładna lokalizacja Hyperiona, a także pozostałych dziewięciu najwyższych drzew świata, trzymana jest w tajemnicy. Oczywiście w obawie przed turystami. Wiadomo jedynie, że trzy najwyższe znajdują się w Redwood.

W Sequoia NP można zobaczyć największe drzewo na świecie: General Sherman (Giant Forest czyli Las Olbrzymów), w którym znajduje się pięć z dziesięciu największych drzew na świecie (licząc według objętości)., którego waga szacowana jest na 1 200 – 2 000 ton, co czyni je największym żywym organizmem na ziemi. W porównaniu z Hyperionem jest niewielki, ma „tylko” 84 m, ale jego pień ma blisko 8 m średnicy! Ma 1 487 m3 objętości. Jego wiek szacuje się na 2300 – 2700 lat! Trzeba jednak zaznaczyć, że są tu pnie drzew ściętych jeszcze w XIX w. mające średnicę aż 12 m, których wysokość szacuje się, że miały nawet 135 m!

Nieźle, co? Jeśli kiedyś będziecie blisko Ratusza Miasta Głównego w Gdańsku, czy budynków „Kukurydzy” w Katowicach, lub budynku „Warta Tower” przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie, to pomyślcie o „Generale Shermanie”, bowiem ma taką wysokość jak te właśnie budynki!

Sekwoje są też bardzo odporne – związki chemiczne zawarte w drewnie i korze drzewa uodparniają je na insekty i grzyby, a gruba kora izoluje od większych szkód spowodowanych pożarem. W rzeczywistości drzewa te giną najczęściej od… powalenia. Ich system korzeniowy jest dość płytki, więc jego uszkodzenie w połączeniu ze zbyt wilgotnym podłożem i silnym wiatrem może doprowadzić do upadku takiego kolosa.

W przewróconej sekwoi łatwiej wyciąć dziurę niż ją usunąć. W Parku Narodowym Sekwoi są także miejsca, gdzie w przewróconych na drogę sekwojach wycięto tunele wielkości samochodu!

W normalnym lesie pożar to tragedia, ale dla sekwoi ogień jest… pożyteczny. Szyszki mamutowców z zamkniętymi łuskami mogą wisieć na drzewie wiele lat. Część z nich otwierają wiewiórki i pozwalają wypaść nielicznym nasionom, ale jest to znikomy procent. Dopiero ciepło pożaru powoduje, że szyszki osuszają się, otwierają i nasiona spadają na ziemię. Same sekwoje są na ogień odporne, więc nic groźnego im się nie dzieje, natomiast okoliczne niższe drzewa i krzewy po spaleniu i przysypaniu nasion są dla nich świetnym nawozem. W tym przypadku ogień daje życie.

Sekwoję olbrzymią można obejrzeć także w Polsce. Największy przedstawiciel tego gatunku w naszym kraju rośnie w miejscowości Brwice w województwie zachodniopomorskim. Drzewo ma ponad 88 lat i 27 metrów wysokości, czyli trochę więcej niż jedną trzecią wysokości ogromnego „Generała Shermana”.

Opracowano na podstawie artykułu Magdaleny Czatrowskiej https://www.tropimy.com/sekwoje-12-ciekawostek/

Miwa 

 

2 komentarzy na temat: Sekwoje – największy cud – olbrzym wśród bogatego i zróżnicowanego drzewostanu świata

  1. Magdalena Czatrowska - autorka oryginalnego tekstu pisze:

    Może warto byłoby chociaż podać skąd pochodzą znalezione (a w zasadzie „ukradzione”) informacje? Większość powyższego tekstu pochodzi żywcem z tekstu mojego autorstwa: https:// www. tropimy. com/sekwoje-12-ciekawostek/

  2. sekwoje czy mamutowce pisze:

    Autor artykułu najwyraźniej nie odróżnia sekwoi wieczniezielonej (Sequoia) od mamutowca (Sequoiadendron), choć są to gatunki należące do odrębnych rodzajów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *