14-01-2016 » Powiat i region

Rzecz o popularnym w naszych domach cukrze – sprawdzone i ciekawe w praktyce porady

Od dobrych kilku już lat eksperci i naukowcy alarmują o tym, że cukier jest niezdrowy i warto w takim razie jak najbardziej ograniczyć jego spożycie. Nie znaczy to jednak, że trzeba się go całkowicie pozbywać z domu. Wręcz przeciwnie. Warto mieć go zawsze pod ręką, bo może się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach (dom, ogród).
Przedstawiamy zatem kilka wyjątkowo zaskakujących ale i praktycznych zastosowań właśnie chcianego i niechcianego cukru. Warto je więc zapamiętać i stosować. Oto one:

Przedłuża świeżość ciętych kwiatów
Wystarczy wsypać trzy łyżki cukru do jednego litra ciepłej wody, dodać dwie łyżki octu, a całość należy dokładnie wymieszać. Następnie wszystko przelewamy do wazonu i wstawiamy kwiaty. Cukier odżywia rośliny, a ocet hamuje rozwój bakterii. Ale uwaga, nie można przesadzać z ilością tego „dopalacza”, ponieważ może doprowadzić do gnicia łodyg. Jest jeszcze jeden plus tego rozwiązania. Dzięki obecności cukru pąki kwiatów szybciej się rozwiną.
Wywabia plamy z trawy
Należy zmieszać trochę cukru i ciepłej wody, tak aby otrzymać gęstą papkę. Nałożyć ją bezpośrednio na plamę z trawy. Potrzeć i zostawić na jedną, dwie godziny, a następnie normalnie upierać ubranie. Ta niezawodna i przede wszystkim tania mieszanka pomoże wam pozbyć się kłopotliwych zabrudzeń.
Pomaga na oparzony język
Zdarzyło się nam wypić łyk bardzo gorącej kawy lub herbaty? Należy położyć szczyptę cukru na język (można też użyć kostki) i ssać przez kilka minut. Ból powinien się zmniejszyć.
Jest pułapką na muchy i osy
Chcecie się pozbyć much i os latających latem wokół stołu, szczególnie uporczywych podczas jedzenia posiłku na świeżym powietrzu? Należy przygotować dla nich specjalną „miksturę”: ugotować gęsty syrop, mieszając wodę i cukier w proporcjach – dwa razy więcej cukru niż wody. Po doprowadzeniu do wrzenia ostudź i wlać do jednego dużego naczynia lub kilku mniejszych i ustawić gdzieś, gdzie zlatujące się owady nie będą nikomu przeszkadzać. I można powiedzieć – jest po sprawie. One będą lgnęły do tej słodkości całymi tabunami.
Uspokaja dzieci przed szczepieniem
Okazuje się, że dzieci, którym tuż przed zabiegiem w gabinecie lekarskim (np. pobraniem krwi czy szczepionką) podano trochę wody z cukrem, płakały mniej niż te, które piły samą wodę. Tym samym naukowcy potwierdzili, że cukier uspokaja dzieci, choć nie wiadomo, czy jednocześnie powoduje zmniejszenie odczuwania bólu.
Czyści młynek do kawy
Wsypać 1/4 szklanki cukru do elektrycznego młynka do kawy i uruchom go na kilka minut. Cukier usunie osad i zabrudzenia, które nagromadziły się w nim podczas wielomiesięcznego używania. Trzeba tylko pamiętać, by po czyszczeniu umyć młynek i dokładnie wytrzeć go suchą szmatką.
Przedłuża świeżość ciasta
Wystarczy, że kilka kostek cukru włożycie do szczelnie zamkniętego pojemnika z ciastem lub ciastkami. Dzięki temu dłużej zachowają one świeżość i naturalną wilgoć. Wszystko dlatego, że cukier znakomicie wchłania wodę z otoczenia.
Usuwa farbę i smar z rąk
Jeśli miewamy czasem problemy z usunięciem farby i smaru z dłoni, a mydła i detergenty nie pomagają, należy użyć zwykłego cukru zmieszanego w proporcjach pół na pół z oliwą z oliwek. Taką mieszaniną pocierać dłonie przez kilka minut, aż zabrudzenia znikną. Przy okazji skóra będzie dobrze nawilżona.
Pomaga pozbyć się karaluchów
Choć cukier może być najlepszym przyjacielem takich szkodników jak karaluchy, to może również być ich największym wrogiem. Pod warunkiem jednak, że zmieszamy go z… proszkiem do pieczenia. Do dwóch łyżeczek cukru dodaj dwie łyżeczki proszku do pieczenia i rozsyp w miejscach, które upodobały sobie insekty. Cukier je przyciągnie, a proszek do pieczenia zabije. Czynność powtarzać należy tak długo, aż pozbędziemy się wszystkich paskudnych szkodników.
Działa antybakteryjnie na odleżyny i owrzodzenia
Kto by przypuszczał? Cukier może być pomocny także w walce z odleżynami i owrzodzeniami. W tym celu należy codziennie pocierać zmienione chorobowo miejsce cukrem zmieszanym z odrobiną miodu. Efekty są widoczne już po kilku dniach.
Usuwa nicienie niszczące ogród
Jeśli stan waszego trawnika, roślin w ogrodzie albo niektórych warzyw takich jak: marchewki, buraków nagle się pogorszył, być może zaatakowały je niewielkie acz dokuczliwe nicienie. Te maleńkie szkodniki niszczące korzenie roślin, potrafią spowodować w ogrodzie olbrzymie zniszczenia. Żeby się ich pozbyć, na każde 25 metrów ogrodu rozsypać należy dwa kilogramy cukru. Jest on świetną pożywką dla tzw. „dobrych” mikroorganizmów, które bytują w ziemi i świetnie radzą sobie z nicieniami.

Materiał zebrał i przedstawił Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *