Rząd przyznaje się do błędu – marszałek szykuje dokapitalizowanie dla lotniska  

– W związku z tym, że rząd przyznał się do błędu, przygotowujemy się do rozpoczęcia dalszego dokapitalizowania lotniska w Goleniowie – mówi zgodnie z zapowiedziami marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Rządowym przyznaniem się do błędu było rozpoczęcie procedury legislacyjnej umożliwiającej rekompensatę dla lotniska za straty poniesione w wyniku pandemii. Samorząd Województwa przygotowuje się do podpisania aneksu nr 3 do Porozumienia Wspólników i uruchomienia kolejnego wsparcia liczonego w milionach złotych.

W ostatnich tygodniach marszałek województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wielokrotnie przypominał, że od 2013 r. dla lotniska w Goleniowie Samorząd Województwa przeznaczył ponad 33,4 mln zł, i jako jedyny pomógł Spółce w środku pandemii udzielając 2,5 mln zł pożyczki. W tym czasie Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze” nie przekazało Spółce ani złotówki.

– Fakty najlepiej pokazują, że Województwo Zachodniopomorskie w pełni respektuje Porozumienie Wspólników Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. W przeciwieństwie do działań PPL czujemy odpowiedzialność za lotnisko, czego dowodem była nasza specjalna pożyczka na pensje dla pracowników – przypomina marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek nie chciał by przyszłość lotniska zależała tylko od samorządów. Uruchomienie dalszego wsparcia uzależnił od rozpoczęcia przez rząd procedury legislacyjnej dla przepisów umożliwiających rekompensatę strat spowodowanych w wyniku pandemii COVID-19. Nowelizacja tzw. „rządowej tarczy” ruszyła. Zgodnie z zapowiedziami Samorządu Województwa rozpoczął przygotowanie do podpisania aneksu nr. 3 do Porozumienia Wspólników z 2019. Dokument był dotychczas tylko parafowany i zostanie podpisany niezwłocznie, co było już wcześniej zapowiadane. Mimo to, w ostatnich dniach marszałek otrzymał list od prezesa PPL Mariusza Szpikowskiego, w którym informował on o możliwym wycofaniu się z inwestycji wartych 108,5 mln zł.

– Groźby ze strony pana Szpikowskiego są bezpodstawne. Samorząd Województwa nigdy nie wycofał się z pomocy tylko wstrzymał ją, do czasu aż to rząd wywiąże się ze swoich zobowiązań. Jeżeli los lotniska Szczecin – Goleniów rzeczywiście leży na sercu panu Szpikowskiemu to groźby wycofania się z inwestycji nie powinny mieć miejsca. Ponawiam zaproszenie by swoim wsparciem PPL objęła także działaność operacyjną lotniska, podobnie jak czynią to samorządowi partnerzy. To będzie prawdziwy test intencji. – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.\

Harmonogram przekazania Portowi Lotniczemu 40 mln zł do 2028 r. precyzuje Aneks nr. 3 do Porozumienia Wspólników z 2019 r. Dokument zostanie podpisany niezwłocznie, w najbliższym możliwym terminie.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top