Rząd łagodzi restrykcje ws. szkół i salonów fryzjerskich. Wyjątkiem 5 województw – 21.04.2021 r.

Apogeum zakażeń i hospitalizacji trzeciej fali koronawirusa mamy za sobą – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – Utrzymują się jednak na wysokim poziomie – dodał i zapowiedział, że obostrzenia zostaną utrzymane w pięciu województwach. W jedenastu regionach nastąpi od 26 kwietnia „poluzowanie”: powrót nauki stacjonarnej w klasach I-III oraz otwarcie fryzjerów i salonów kosmetycznych.

Rząd utrzyma obostrzenia w pięciu województwach, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Sytuacja nie zmieni się w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, gdzie obostrzenia są utrzymane. – Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę. Po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza – poinformował Niedzielski.

– Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w woj. śląskim, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50. W drugiej kolejności mamy woj. dolnośląskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 46,5, w dalszej kolejności mamy województwo wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz województwo opolskie z poziomem 38,3 – poinformował szef resortu zdrowia.

Nauczanie hybrydowe, powrót fryzjerów

– W jedenastu województwach od poniedziałku 26 kwietnia mamy powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3 – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Otwarte będą także m.in. salony urody, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne – podał szef resortu zdrowia.

Poluzowanie obostrzeń nastąpi w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

– Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów – zaznaczył Niedzielski.

Jego zdaniem – po analizach – w części województw, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza, można było wprowadzić „pewne poluzowania”.

Przyznał przy tym, że w tych regionach sytuacja jest zdecydowanie lepsza. – Najlepsza sytuacja pod względem liczby zachorowań jest w woj. podlaskim – tam wskaźnik wynosi 22,2. Mamy również woj. podkarpackie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,5 i mamy woj. warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik jest na poziomie 23,7 – przekazał Niedzielski.

Według ministra zdrowia obłożenie łóżek przy średniej kraju na poziomie mniej więcej 67 proc. waha się w regionach, w których łagodzone są restrykcje, od poziomu 46 proc. w woj. podlaskim do ponad 77 proc. w woj. śląskim. Podobnie jest w kwestii dostępności respiratorów. – To obłożenie jest nieco wyższe – powyżej 70 proc. w skali kraju, ale obserwujemy też zróżnicowanie regionalne – od 52 proc. w woj. warmińsko-mazurskim do 84 proc. w woj. śląskim – dodał szef resortu.

Apogeum III fali mamy za sobą

Minister zdrowia podsumował statystyki dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. W środę zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 13 tys. 926 osób, a zmarło 740 chorych z COVID-19.

– Najważniejszym i najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów – zaznaczył. Przytoczył dane, że w ubiegłym tygodniu w środę było ponad 800 zgonów, a obecnie jest to 740. Przyznał jednak, że maleje liczba zakażeń.

– Średnia nowych zakażeń z tego tygodnia zbliżyła się do poziomu 14 tys. nowych zakażeń – powiedział Niedzielski. – Widzimy, że systematycznie nowe zakażenia maleją. Przez ostatni tydzień zmniejszyło się obłożenie łóżek w szpitalach o ponad 3 tys. Wczoraj mieliśmy taki dzień, że to zmniejszenie przekroczyło wartość 1200 łóżek mniej netto jednego dnia – dodał minister zdrowia.

– Można powiedzieć, że pewne apogeum jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń tej III fali mamy za sobą. Również za sobą, wydaje się, że mamy apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu. Ta infrastruktura szpitalna, która walczy z covidem jest teraz nieco odciążona – powiedział Niedzielski

– (Dlatego) chcieliśmy podzielić, wyodrębnić te województwa, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, natomiast w pozostałych województwach wprowadzić pewne poluzowania – dodał minister. Mimo to przyznał, że „cały czas mamy bardzo wysokie poziomy – zarówno zakażeń, zarówno hospitalizacji, jak i również zgonów”.

Niedzielski: decyzja ws maseczek za tydzień

– Decyzje w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu są rozpatrywane, prawdopodobnie decyzja w tej sprawie będzie podjęta za tydzień – powiedział minister zdrowia pytany o decyzje w sprawie niestosowania maseczek w wolnej przestrzeni.

– Tutaj bierzemy pod uwagę pewien zarówno aspekt związany z nowymi badaniami, które się pojawiają i dotyczą określenia ryzyka transmisji wirusa na zewnątrz – zaznaczył Niedzielski. Dodał, że brane są również pod uwagę aspekty związane z łatwością egzekucji prawa.

ZOBACZ: Niedzielski: być może liczba zgonów przekroczy dziś 700

Jak podkreślił, głównym kryterium, czy maseczki będą noszone na zewnątrz „będzie po prostu częstotliwość zakażeń, zachorowań i w perspektywie tego tygodnia, czyli w przyszłą środę również odniesiemy się do tego zagadnienia”.

Wyjaśnił jednak, że obowiązek noszenia maseczek wynika m.in. z ochrony przed transmisją wirusa. – Na zewnątrz mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Mamy sytuację spaceru po pustych ulicach, ale to jednocześnie może być sytuacja, że poruszamy się w mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi i jest tłok – wskazał.

Będziemy czekali aż częstotliwość obecności wirusa mierzona liczbą nowych zakażeń będzie na tyle niska, że to ryzyko będzie akceptowalne. Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym – powiedział Niedzielski.

Więcej kontroli w czasie majówki

W okresie długiego weekendu majowego będzie więcej kontroli na granicach, a także w hotelach i pensjonatach – zapowiedział Niedzielski.

Według ministra zdrowia utrzymane zostaną obecne przepisy dotyczące zasad przekraczania granicy z Polską. – Tutaj wszystkie zasady będą funkcjonowały te same. Na pewno w związku z pewnym okresem wzmożonych wyjazdów tych patroli weryfikujących na granicy czy jest wykonany test i decydujących ewentualnie o kwarantannie będzie zdecydowanie więcej, tak samo zresztą jak kontroli w różnych ośrodkach, jak hotele i pensjonaty – zaznaczył szef resortu.

Powiat Kamieński

Liczba chorych 8
Liczba na 10 tys. 1,71
Wszystkie przypadki Śmiertelne 0
W tym na wskutek Covid 0
W tym choroby współistniejące 0

 

Powiat Gryficki

Liczba chorych 16
Liczba na 10 tys. 2,67
Wszystkie przypadki Śmiertelne 4
W tym na wskutek Covid 1
W tym choroby współistniejące 1

 

 

Miasto Szczecin

Liczba chorych 178
Liczba na 10 tys. 4,44
Wszystkie przypadki Śmiertelne 3
W tym na wskutek Covid 0
W tym choroby współistniejące 3

 

Powiat Świnoujście

Liczba chorych 11
Liczba na 10 tys. 2,69
Wszystkie przypadki Śmiertelne 0
W tym na wskutek Covid 0
W tym choroby współistniejące 0

 

Więcej informacji – https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

 

 

 

 

To top