Rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej na Pomorzu Zachodnim. Pomogą środki unijne

Środki z PROW 2014-2020 tym razem pozwolą na realizacje zadań na terenie sześciu zachodniopomorskich gmin: Warnice, Chociwel, Stargard, Kozielice, Pyrzyce i Stara Dąbrowa. W tych miejscach powstaną m.in. place zabaw, siłownie zewnętrzne, wiata rekreacyjna czy skatepark. Umowę przyznającą unijne wsparcie na realizacje tych inwestycji podpisali 24 listopada br. wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz Prezes Stowarzyszenia WIR – Wiejska Inicjatywa Rozwoju Elżbieta Rink.

– Wierzę, że nowa infrastruktura będzie sprzyjać integracji, aktywności fizycznej i edukacji, a przede wszystkim zachęci młodzież do spędzania czasu na świeżym powietrzu. To cenne inwestycje pod wieloma względami. Jak wiemy, nawet krótkie ćwiczenia w plenerze pomagają doskonale rozładować napięcie, nadmiar emocji czy stresu – mówił wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Place zabaw powstaną w miejscowościach Stara Dąbrowa, Pyrzyce i Dębica. W Starej Dąbrowie zostanie ustawiony zestaw zawierający m.in. wieżę, zjeżdżalnie, wejście linowe, rurkę strażacką, most łukowy z barierami, tunel, ściankę wspinaczkową, pajęczynę, huśtawkę, karuzelę, bujaki na sprężynie: policja oraz straż pożarna. Z dużego, kolorowego zestawu w kształcie statku będą mogli korzystać niebawem mieszkańcy Pyrzyc, natomiast w Dębicy na placu zabaw stanie nowe urządzenie fitness: zestaw street workout.

Otrzymane środki pozwolą także na utworzenie dwóch siłowni zewnętrznych w miejscowościach Reńsko i Lipnik. Drewniana wiata rekreacyjna o powierzchni 50 m2, która stanie w Tetyniu, będzie wykorzystywana głównie przez mieszkańców do organizacji różnego rodzaju imprez okolicznościowych, festynów i kiermaszy. Nowe miejsca powstaną także na Bobrowej Polanie w Klępinie. Zostaną tam utworzone: ścieżka zdrowia zawierająca m.in. zestaw zręcznościowy ze ścianką wspinaczkową, drążki gimnastyczne i równoważnię; strefa ogniska oraz ławy ze stołami. Bezpieczeństwo osób przebywających na polanie zwiększy monitoring. Miejsce rekreacyjno-sportowe w Lisowie wzbogacone zostanie o stół do tenisa oraz do szachów i chińczyka. Przy hali widowiskowo-sportowej w Chociwlu pojawi się dodatkowa atrakcja dla miłośników sportów ekstremalnych – skatepark.

Podpisana przez wicemarszałka Olgierda Kustosza umowa, ze Stowarzyszeniem WIR – Wiejska Inicjatywa Rozwoju, to projekt grantowy. Beneficjent otrzymane z PROW 2014-2020 środki, blisko 290 tys. zł, przekaże na realizacje 9 zadań:

• Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjno – sportowej w miejscowości Dębica Gmina Warnice – Koło Gospodyń Wiejskich „Kłębowianki” w Kłębach
• Budowa Siłowni zewnętrznej w miejscowości Reńsko Gmina Warnice – Koło Gospodyń Wiejskich w Reńsku „Sami Swoi”
• Tenis i Szachy w Lisowie gm. Chociwel – Ochotnicza Straż Pożarna w Lisowie
• Budowa Skateparku w miejscowości Chociwel – Gmina Chociwel
• Bobrowa Polana – miejsce rekreacyjno – integracyjne w powiecie stargardzkim – Powiat Stargardzki
• Budowa wiaty rekreacyjnej stanowiącej centrum rekreacji w Tetyniu – Fundacja Pokolenia Tetyń 62
• Budowa placu zabaw w Pyrzycach przy ul. G. Narutowicza – Stowarzyszenie COOLTURALNI
• Budowa siłowni zewnętrznej w miejscowości Lipnik, gm. Stargard – Stowarzyszenie „Integracja Lipnika”
• Budowa placu zabaw w miejscowości Stara Dąbrowa – Stowarzyszenie Gmina Stara Dąbrowa Otwarta na nowe

Wszystkie inwestycje planowo zostaną zakończone do końca I połowy 2022 r.

Galeria

Od lewej: wicemarszałek O.Kustosz, prezes stowarzyszenia WIR Elżbieta Rink

 

To top