Rozwój e-commerce i biznesu na pograniczu. Firmy z Polski i Niemiec dzielą się wiedzą i doświadczeniem

Czy jesteśmy gotowi na e-commerce w regionie? Co jest niezbędne, by wystartować w tej branży? Jak bardzo zmienił się handel w czasie pandemii COVID-19? A jakie zmiany w logistyce wymusił Brexit? O tym będą rozmawiać polscy i niemieccy przedsiębiorcy podczas 4. edycji „To share international knowledge & experience in business”. Konferencja odbędzie się 18 listopada 2021 r., a otworzy ją członkini zarządu województwa Anna Bańkowska.

To share international knowledge & experience in business”, czyli „Dzielmy się międzynarodową wiedzą i doświadczeniem w biznesie” to odbywające się co roku spotkanie polskich i niemieckich przedsiębiorców. Uczestniczą w nim również przedstawiciele świata nauki oraz samorządowcy. Głównym tematem tegorocznej konferencji będzie e-commerce. Ten sektor gospodarki dynamicznie rozwija się od lat, a eksplozję sprzedaży towarów i usług za pośrednictwem internetu wywołała pandemia koronawirusa.

Jak w nowych warunkach biznesowych odnajdują się firmy z polsko-niemieckiego pogranicza? Jak e-handel zmienił globalną, krajową i regionalną logistykę? Ile miejsc pracy generuje? W jaki sposób e-commerce zrewolucjonizował organizację przedsiębiorstw? Jak wzmacniać infrastrukturę IT, by docierać do klientów w internecie i sprawnie ich obsługiwać? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele ciekawych analiz gospodarczych będzie można usłyszeć podczas kilkugodzinnej konferencji, która odbędzie się 18 listopada (czwartek, od godz. 10) w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni. Wydarzenie otworzy Anna Bańkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

– Na polsko-niemieckim pograniczu obserwujemy dynamiczne zmiany gospodarcze. Pandemia spowodowała wiele problemów, ale stała się też impulsem do niezwykle szybkiego rozwoju e-commerce. Logistyka i usługi przyszłości, w tym właśnie e-handel, to dwie z naszych regionalnych specjalizacji. Ich połączenie tworzy bardzo perspektywiczny sektor biznesu. I miejsca pracy liczone w dziesiątkach tysięcy – podkreśla Anna Bańkowska.

Członkini zarządu województwa zwraca uwagę, że wartość sprzedaży internetowej w Polsce wzrosła w 2020 (rok do roku) aż o 35 procent! Osiągnęła poziom 83 mld złotych. Za pięć lat ma przekroczyć 160 mld zł. A tak dynamicznie rosnący rynek e-commerce jest dobrą prognozą dla regionalnej gospodarki.

Teoretycznie miejsce, z którego zamawiamy różne produkty, nie ma większego znaczenia, ale w praktyce może być utrudnieniem lub atutem. Centra dystrybucji zlokalizowane na Pomorzu Zachodnim gwarantują tzw. next day delivery nawet do dość odległych adresów w Europie, takich jak północna Skandynawia – tłumaczy Anna Bańkowska.

W programie „To share international knowledge & experience in business. Szczecin 2021” zaplanowano pięć paneli związanych z tematem e-commerce (szczegóły – w załączniku). Natomiast część inauguracyjną pt. „Zróbmy wspólny interes – możliwości współpracy dla firm polskich i niemieckich w różnych obszarach gospodarczych” poprowadzą René Ebert (SIBB e.V. ICT & Digital Business Association Berlin & Brandenburg), Stanisław Iwan (Akademia Morska w Szczecinie) i Jacek Wójcikowski, Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Wydarzenie, które przedsiębiorcy nazywają po prostu „dniem polsko-niemieckim”, odbędzie w formule hybrydowej – stacjonarnie i on-line. Udział jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się na: https://www.csl.eu/tskae

Konferencję „Dzielmy się wiedzą i doświadczeniem w biznesie” organizuje szczecińska firma CSL. Partnerem wydarzenia jest Pomorze Zachodnie.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top