25-11-2020 » Powiat i region

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

 W 2021 roku będzie gotowych kilka ważnych odcinków trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę drogi Łubczewo – Wolin – Recław. To wyjątkowo urokliwa okolica z pagórkami, wiatrakami i śladami Wikingów.

Podróżujący po Pomorzu Zachodnim na rowerach z niecierpliwością czekają na takie wiadomości. Za niespełna trzy miesiące rozpoczną się prace przy budowie szlaku rowerowego w okolicach Wolina. Chodzi o prawie 13 kilometrów od Łubczewa (koło Wapnicy) do Recławia, czyli odcinek biegnący także po wzniesieniach nad samym Zalewem. Widoki są tam zachwycające – woda, łąki, wiatraki, zaciszne siedliska. No i oczywiście zabytki dawnego grodu Wikingów.

Na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego jest wiele pięknych miejsc. Ta część szlaku będzie jedną z najatrakcyjniejszych. I na pewno będzie bardzo popularna – prognozuje Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Pagórkowate tereny za Wolinem nawet z perspektywy kierowcy samochodu robią wrażenie, otwierają widoki na Zalew. Z roweru będzie widać dużo więcej, bliżej, ciekawiej. To będzie turystyczne must have dla odwiedzających Pomorze Zachodnie i lubiących aktywny wypoczynek. Od razu uspokoję: podjazdy są tam dość łagodne. Każdy da radę – zapewnia Olgierd Geblewicz.

Trasa będzie spinała Woliński Park Narodowy z Wolinem, zahaczy o okolice Sułomina  – znanego z Country Festivalu oraz dużego pola namiotowego – i przejdzie przez rzekę Dziwnę. A stamtąd już prosta droga wiedzie w kierunku Stepnicy i Szczecina. Dlatego jest to tak ważna inwestycja na rowerowej mapie regionu. Kiedy będzie gotowa? Przetarg ogłoszony właśnie przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie przewiduje zakończenie prac do 30. września 2021 r. Przekazanie placu budowy – w połowie lutego. Głównym kryterium przetargowym jest cena, ale wysoko punktowane jest również doświadczenie wykonawców przy budowach i przebudowach infrastruktury drogowej.

Wyłoniona w przetargu firma będzie miała niespełna osiem miesięcy na zbudowanie ok. 12 km 830 metrów szlaku dla rowerzystów. Zakres robót obejmuje m.in. przygotowanie terenu, rozbiórkę starych nawierzchni z kostki betonowej i płyt betonowych, wykonanie projektowanej konstrukcji ścieżki rowerowej i zjazdów, ustawienie słupków drewnianych, wykonanie poboczy z kruszywa, humusowanie wraz z obsianiem trawą, wykonanie ścieków z kostki kamiennej i elementów prefabrykowanych, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, usunięcie kolizji energetycznych. Szacowana wartość projektu przekracza 6 mln 133 tys. zł (bez VAT). Będzie on finansowanych ze środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Zachodniopomorskiego), Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz gminy Wolin. Odcinek  Łubczewo – Wolin – Recław to kolejny etap zamykania prawie 300-kilometrowej pętli wokół Zalewu Szczecińskiego: Świnoujście – Międzyzdroje – Wolin – Stepnica – Szczecin – Nowe Warpno – Ueckermunde – Anklam – Świnoujście. Ta atrakcyjna velostrada ma częściowo wspólny przebieg z międzynarodowymi szlakami Velo Baltica (wybrzeżem Bałtyku) i Blue Velo (znad morza do Szczecina i dalej na południe Polski). Przebiega m.in. przez obszary chronione Wolińskiego Parku Narodowego, Natura 2000 Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński.

W tym roku miłośnicy dwóch kółek mogli cieszyć się z oddania do użytku kilku fragmentów trasy, m.in. z Międzyzdrojów do Zalesia i Wapnicy. Stary brukowany dukt przed wakacjami zamienił się w malowniczą i równiutką drogę, z bitumiczną i kamienną nawierzchnią. Gotowe jest połączenie Recław – Czarnocin. Dokończenia wymagają odcinki nad jeziorem Dąbie. Po drugiej stronie Odry i Zalewu cyklistów cieszą nowe, wygodne i bezpieczne kilometry ze Szczecina do Polic i Trzebieży.

Więcej informacji o Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego – na stronie Rowery.wzp.pl

Aktualny stan prac można śledzić na stronie Trasyrowerowe.wzp.pl

 

Tomasz Maciejewski

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *