28-04-2021 » Powiat i region

Rok edukacji zdalnej pozostawił wielkie problemy. W ich rozwiązaniu mają pomóc eurofundusze  

Pandemia zmieniła myślenie o szkole. Kolejna fala i kolejny lockdown pokazały, że już nie tak dużym problemem jest dostępność do sprzętu, ale kondycja psychiczna dzieci i młodzieży. Uczniowie są zmęczeni, sfrustrowani i często pozbawieni motywacji do nauki na własną rękę. W powrocie do normalności ma pomóc specjalny program grantowy przygotowany przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki niemu uczniowie zostaną objęci dodatkowym wsparciem psychologiczno-pedagogicznym.

Z unijnego projektu „Pomorze Zachodnie – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne” będą mogły skorzystać zachodniopomorskie samorządy prowadzące placówki oświatowe. Uprawnionych do starania się o grant są 132 JST w regionie. Wartość całego przedsięwzięcia to 16,5 mln zł.

Rodzice i nauczyciele wiedzą, jak trudnym okresem dla młodych ludzi jest pandemia.  Brak możliwości uczestnictwa w lekcjach odbywających się w szkolnej ławce, ograniczony kontakt z rówieśnikami, samodzielna nauka przez Internet może powodować wielki stres i poczucie straconego roku życia. Na to wyzwanie musimy odpowiedzieć, dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu grantów dla samorządów, które będą chciały otoczyć uczniów dodatkowym wsparciem psychologiczno-pedagogicznym – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zachodniopomorskie samorządy na wdrażanie dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej otrzymają grant, którego wysokość ustalana będzie  na podstawie liczby uczniów wykazanych w Systemie Informacji Oświatowej. Dyrektorzy szkół będą mogli środki z tego programu przeznaczyć m.in. na: wynagrodzenia nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych oraz specjalistów (psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych i terapeutów pedagogicznych) realizujących zadania polegające na wsparciu psychologiczno-pedagogicznym.

Ogłoszenie naboru wniosków dla samorządów planowany jest w najbliższym czasie (w maju lub w czerwcu). Samorządy będą mogły starać się także o refundację poniesionych kosztów od 1 lutego 2021 r.

Jest to kolejne wsparcie, które kieruje Zarząd Województwa do lokalnych samorządów prowadzących placówki oświatowe. –  W ubiegłym roku, dzięki elastycznemu podejściu Komisji Europejskiej,  mogliśmy w Zachodniopomorskim Pakiecie Antykryzysowym uruchomić granty dla samorządów. Wtedy eurofundusze pomogły w zakupie środków ochrony osobistej, a także środków i sprzętów do utrzymania czystości i dezynfekcji w szkołach. Na ten cel przeznaczyliśmy blisko 25 mln zł – wylicza marszałek Olgierd Geblewicz.

Obecnie realizowany projekt „Pomorze Zachodnie – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne” będzie współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działania 7.7  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020 (80%). Pozostałe środki to: wkład budżetu państwa (14,5%) i własny JST (5,5%). Za  koordynację tego projektu odpowiadać będzie Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *