20-12-2019 » Powiat i region

Rok ciekawych inwestycji na Pomorzu Zachodnim

Nowi inwestorzy i coraz lepsze miejsca pracy, reinwestycje potwierdzające dobry klimat dla biznesu, coraz ciekawsze projekty z wykorzystaniem środków unijnych, w tym po raz pierwszy z udziałem sektora stoczniowego. To niektóre z impulsów rozwijających gospodarczo Pomorze Zachodnie. Region coraz lepiej wykorzystuje bliskość szlaków handlowych prowadzących ze Skandynawii na Południe Europy i z Zachodu na Wschód, staje się hubem logistycznym. By jeszcze lepiej wspierać przedsiębiorców samorząd województwa utworzył Centrum Inicjatyw Gospodarczych.

– Udało nam się przebudować gospodarkę Pomorza Zachodniego. Przed dekadą, gdy zostawałem marszałkiem, mieliśmy mało inwestorów, ubogą ofertę inwestycyjną i drugie najwyższe bezrobocie w Polsce. Największym wyzwaniem było tworzenie miejsc pracy. Zaczęliśmy ściągać inwestorów i wspierać eksporterów. Dziś najbardziej nam zależy na tworzeniu dobrych jakościowo miejsc pracy, które będą zaspokajały aspiracje dobrze wykwalifikowanych mieszkańców regionu, chcących zarabiać dobre pieniądze. Dlatego stworzyliśmy nową komórkę – Centrum Inicjatyw Gospodarczych, chcemy by był to pierwszy adresem dla szukających wsparcia przedsiębiorców – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nowi inwestorzy, w kierunku hubu logistycznego

W 2019 r. blisko ćwierć miliarda złotych zdecydowała się zainwestować na Pomorzu Zachodnim Kion Group, która w Kołbaskowie buduje nowoczesny zakład produkcji wózków widłowych. Zatrudnienie znajdzie tam około 200 osób, ale co najważniejsze projekt przewiduje również stworzenie centrum badawczo-rozwojowego. To jedna z najważniejszych nowych inwestycji jakie w tym roku ruszyły na Pomorzu Zachodnim. Obok niej, nie można nie wspomnieć chociażby o otwartym w Stargardzie nowym centrum dystrybucyjnym Lidla. Kosztowało 200 mln zł i zajmuje aż 18 hektarów, a firma już przymierza się do budowy kolejnego centrum dystrybucyjnego, tym razem na potrzeby sektora e-commerce.

W ostatnich latach na Pomorzu Zachodnim dynamicznie przybywa przestrzeni magazynowej. W Stargardzie nowe centrum logistyczne otworzyła Waimea Holding, która podobne inwestycje zakończyła wcześniej w Szczecinie Dąbiu. Firma oddała w tym roku również nowoczesny terminal air cargo na lotnisku Szczecin – Goleniów. Z tej inwestycji może szczególnie skorzystać branża e-commerce, dla której czas realizacji usługi jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na opłacalność i zysk. W ostatnich latach ten sektor świetnie rozwija się na Pomorzu Zachodnim, o czym świadczą inwestycje takich potentatów jak Amazoon, Zalando czy Bestseller. Dostępność transportu lotniczego, to ważne uzupełnienie dla transportu morskiego, kolejowego czy drogowego, a także czynnik, który może znacząco wzmocnić logistykę i transport multimodalny, jedną z inteligentnych specjalizacji regionu.

Otwarcie terminalu Cargo w Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów, październik 2019 r.

Dobry klimat się ceni

Reinwestycje to rozbudowa istniejących już przedsiębiorstw. To jeden z czynników, który najlepiej świadczy o słuszności podjętych przed laty decyzji. Takich dowodów nie brakowało. W 2019 r. nową siedzibę otworzył w Szczecinie producent nowoczesnych i innowacyjnych skanerów stomatologicznych, firma 3shape. Kolejne etapy rozbudowy parku przemysłowego w szczecińskiej dzielnicy Załom zakończył Accolade. Bridgestone ruszył z wartą ponad 140 mln zł inwestycją, która w ciągu 4 lata ma stworzyć w Stargardzie inteligentną fabrykę. Swoje zakłady rozbudowały m.in. Hydroline – fiński lider branży napędów hydraulicznych, Radiometer Solutions – wytwórca m.in odczynników do analizy krwi, Specma – producent systemów hydraulicznych, Technologie Tworzyw Sztucznych – producent jachtów, czy PDC Logistics – dystrybutor sprzętu do sportów motorowych należący do szwedzkiego potentata e-commerce Pierce AB.

Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie i pierwsze środki unijne w sektorze stoczniowym

Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, tak nazywa się pierwsza oś Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 dedykowana wsparciu przedsiębiorców. Na ten cel zarezerwowano 1,368 miliarda złotych, a firmy z Pomorza Zachodniego realizują setki projektów wzmacniających ich potencjał gospodarczy, podnoszą innowacyjność czy konkurencyjność. W mijającym roku rozstrzygnięto m.in. konkursy na projekty badawczo rozwojowe, a wśród wspartych projektów (działanie 1.1) są m.in. nowatorskie rozwiązania automatycznych myjni samochodowych czy produkcji stolarki okiennej. Pośród licznych inwestycji przedsiębiorstw wspierających rozwój regionalnych oraz inteligentnych specjalizacji (działanie 1.5) znalazły się projekty firmy z m.in. branży meblarskiej czy rolno-spożywczej. Firma SAS z podszczecińskiego Mierzyna otrzymał prawie 3,7 mln zł wsparcia na stworzenie nowoczesnego parku maszynowego i produkcję paneli oświetleniowych z płyty meblowej. Blisko 740 tys. zł dofinansowania pozwoli Agro Pomeranii z Koszalina na rozpoczęcie produkcji innowacyjnego materiału siewnego.

Rok 2019 był historycznym ze względu na uruchomienie po praz pierwszy w historii unijnego wsparcia dla branży stoczniowej. Pierwszy nabór w „konkursie stoczniowym” w ramach RPO WZ 2014-2020 umożliwił wsparcie kwotą 30 mln zł ponad 20 projektów wartych łącznie 74 mln zł. Wśród nich znalazły się m.in. firmy Kilwater i JPP Marine, które kupią specjalistyczny sprzęt m.in. do wykonywania instalacji rur czy palenia profili. Szansę na inwestycje będą miały także kolejne przedsiębiorstwa, bo w drugim „konkursie stoczniowym”, na rynek trafi blisko 28 mln zł.

Podpisanie umowy wsparcia środkami RPO WZ 2014-2020 w ramach „Konkursu stoczniowego” ze szczecińską firmą Finomar, kwiecień 2019 r.

Zachodniopomorscy liderzy biznesu

– Rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego cały czas musimy mieć w głowie. Dzięki dobrej współpracy ze światem gospodarki, udaje nam się zmieniać nasz region. Nasi przedsiębiorcy są ambitni i kreatywni. Dla takich ludzi stworzyliśmy konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu”. Dla przedsiębiorców, którzy mają głowę pełną pomysłów i serce pełne pasji, by rozwijać swoje firmy, ale i Pomorze Zachodnie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz otwierając Galę Finałową konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”.

Zwyciężyły w niej firmy, które imponują i inspirują, które łączy nowatorskie myślenie i wykorzystywanie atutów Pomorza Zachodniego. Wyjątkowa i otwarta formuła konkursu sprawiła, że w wybór najlepszych przedsiębiorców zaangażowało się ponad 10 000 internautów, którzy Inwestowali wirtualne pieniądze, podnosili ich wartość i tak wskazali 3 zwycięzców II edycji plebiscytu. W kategorii mikro przedsiębiorstw zwyciężyła znana ze stalowej kreatywności firma Metal Madness. Wśród małych przedsiębiorstw najlepsza okazała się słynąca z projektów domów na kołach Fabryka Domów Mobilnych i Szkieletowych „Lark Leisure Homes”, a w kategorii średnich przedsiębiorstw nagrodzono dostawcę systemu rozwiązań mobilnych wspierających sprzedaż, oferowanych w chmurze – firmę Sagra Technology.

Centrum Inicjatyw Gospodarczych

Mijający rok był dla Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego przełomowym pod względem budowania systemu wsparcia przedsiębiorczości i przedsiębiorców. Dotychczasowe Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, otrzymało nowy komponent, którego celem jest zbliżanie świata biznesu ze światem nauki. Jednostka nazywa się teraz Centrum Inicjatyw Gospodarczych, a jej misją jest by „stać się pierwszym adresem dla przedsiębiorców, którzy pragną rozwijać się na Pomorzu Zachodnim.

– Chcemy stwarzać dobrą płaszczyznę pomiędzy przedsiębiorcami, a także między przedsiębiorcami a nauką. Tworzenie lepszych jakościowo miejsc pracy może wynikać z synergii i zdolności do kooperacji, i takie cele postawiłem przed Centrum Inicjatyw Gospodarczych – podsumowuje Olgierd Geblewicz.

Tylko w 2019 r. region odwiedziło 25 zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce, którzy spotykali się z przedstawicielami władz regionalnych oraz lokalnego biznesu. Promocji gospodarczej posłużyła również wizyta kilkunastu zagranicznych dziennikarz, którzy poznali jedną z regionalnych specjalizacji – działalność morską i logistykę.

Dla rodzimych firm z sektora MŚP niezwykle cenną rolę odgrywają szkolenia eksportowe dotyczące Niemiec czy rynków arabskich. M.in. dzięki lobbingowi CIG w mijającym roku udało się również poprawić dostępność komunikacyjną Pomorza Zachodniego. Aż dwie linie lotnicze – SAS i Norwegian – uruchomiły połączenie z Kopenhagą, o które zabiegaliśmy od wielu lat. Projektami CIG, które powinny zaprocentować w przyszłości są warsztaty kreatywnego myślenia dla uczniów podstawówek z obszaru Specjalnej Strefy Włączenia, m.in. z Drawna, Kozielic, Płotów czy Morynia. Dla nauczycieli akademickich CIG zorganizował m.in. warsztaty uczenia przedsiębiorczości. W planach jest m.in. podnoszenie kompetencji urzędników gminnych w obsłudze inwestycyjnej.

Do tej pory na Pomorzu Zachodnim działalność ulokowało ponad 5000 firm z kapitałem zagranicznym, a liczba podmiotów zagranicznych na 10 tys. mieszkańców jest druga najwyższa w kraju.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *