23-06-2018 » Powiat i region

Rodzicu, możesz zarejestrować narodziny własnego dziecka online.

Nowa usługa, rejestracja narodzonego dziecka w urzędzie przez internet, ruszyła 1 czerwca 2018 r.Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Od 1 czerwca nie musisz iść do urzędu. Możesz to zrobić online. Wszytko co potrzebujesz, to tzw. Profil Zaufany i kilka minut na wypełnienie usługi.

Pamiętaj! Rodzic, który będzie rejestrować narodziny (mama, tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, wejdź na stronę: https://pz.gov.pl/pz/index. Tam są pokazane dwa sposoby jak założyć Profil zaufany. Następnie wejdź na stronę: www.obywatel.gov.pl i tam wybierz usługę, z której chcesz skorzystać. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych.

W skrócie twoja rejestracja wygląda tak:

  1. Oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
  2. Sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
  3. Wpisujesz dane dziecka
  4. Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną)
  5. Podgląd wniosku i… podpis (Profilem Zaufanym

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców 😉 Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteśw związku małżeńskim) – to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).
Gotowe! Wszystko powinno potrwać krócej, niż poobiednia drzemka malucha.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *