23-04-2018 » Powiat i region

Rocznicowe uroczystości siekierkowskie z udziałem dwóch pocztów sztandarowych i licznej delegacji z naszego regionu

W sobotę 21 kwietnia, przy wspaniale wiosennej pogodzie, odbyły się rocznicowe uroczystości forsowania Odry sprzed 73. Lat. Jak dorocznie w uroczystościach, które rozpoczęto od złożenia wizyty na cmentarzu wojennym w Chojnie, udział wzięła liczna delegacja emerytów i rencistów z kamieńskiego Koła PZERiI oraz poczty sztandarowe; kamieńskich kombatantów oraz Związku Spadochroniarzy Polskich – Oddział w Dziwnowie.

Oprócz chojeńskiego epizodu, był też m.in. wątek złożenia wiązanek kwiatów w Gozdowicach, a główne uroczystości rocznicowe odbyły się na siekierkowskim Cmentarzu Wojennym, którą rozpoczęła polowa msza św. celebrowana przez abp Andrzeja Dzięgę.

Potem w obecności szeregu pocztów sztandarowych z całego województwa odbył się, m.in. Apel Poległych oraz symboliczne i zarazem wzruszające w takt wojskowych werbli, składanie wieńców i wiązanek kwiatów w barwach narodowych.

Kamieńska delegacja złożyła stosowne kwiaty pod symbolicznym pomnikiem, a nasze poczty sztandarowe, tak kombatantów, jak i komandosów – weteranów, w całej rozciągłości innych prezentowały się dostojnie i niezwykle okazale.

Słynne, a zarazem krwawe forsowanie Odry przez wojska polskie i radzieckie sprzed 73. lat, rozpoczęło się poprzedzone pół godzinnym ostrzałem artyleryjskim, nad ranem 16 kwietnia i trwało do 20 kwietnia, otwierając tym samym szeroko bramę do już nieskomplikowanego ataku na ostatnim bastion hitlerowskich Niemiec, którym był ówczesny wielki Berlin.

Dodajmy, iż na cmentarzu siekierkowskim w Starych Łysogórkach spoczywa w licznych kwaterach  blisko 2 tysiące polskich żołnierzy. Dokładnie – 1.646 szeregowców, 129 podoficerów, 128 oficerów oraz 84 żołnierzy o niezidentyfikowanym stopniu, a niezwykle okazałym i górującym nad tym miejscem wyjątkowy monument, 18. metrowej wysokości granitowy pomnik Wdzięczności Żołnierzy 1 AWP według projektu S. Lewińskiego.

Miwa

 

 

Jeden komentarz na temat: Rocznicowe uroczystości siekierkowskie z udziałem dwóch pocztów sztandarowych i licznej delegacji z naszego regionu

  1. Avatar Kasia z rodzina pisze:

    Super, super KOMANDOSI z Dziwnowa, tak trzymać jesteście wielcy, reprezentujecie NASZ region w całym kraju. Zdrówka, zdrówka dla waasss.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *