Relacja z IX Inauguracji Roku Akademickiego UTW, 2019 /2020 w Golczewie

  Podniosły charakter uroczystości w UTW w Golczewie nadały  hymny: Gaudeamus Igitur oraz  Gaude Mater Polonia.

Na nadchodzący rok były  życzenia  formie listu od  Marszałka Województwa  Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza a  także Starosty Kamieńskiego – Józefa Malca.  Osobiście życzenia przekazali  przybyli goście  m.in. –   Maciej Zieliński – Burmistrz Golczewa, Grzegorz Chłopek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Golczewie, Lilia Ławicka Wójt Gminy Przybiernów, Małgorzata Wójcik – Sekretarz Gminy Golczewa, Jerzy Dębski – Przewodniczący Rady ds. Seniorów przy Urzędzie Marszałkowskim  Województwa Zachodniopomorskiego, Ks. Robert Dąbrowski Wikariusz z Parafii Golczewa, Delegacje z zaprzyjaźnionych UTW z Regionu: ze Szczecina – Elżbieta Kędzierska – Kawa,  Ewa Tlołka  i Krystyna Obłaska,   z Nowogardu – Bożena Dworak, Kazimiera Fecak, Marian Jeż i Franciszek Karolewski, z Międzyzdrojów Jerzy Neukampf  – Prezes, oraz  Bartłomiej Nowak, z Trzebiatowa – Danuta Szarecka, Małgorzata Krawczyk, Barbara Borowa, z Gryfic reprezentacja z  Prezes Barbarą Biłyj, z Barlinka Maria Mitek – Prezes oraz  Casimir Borowski, Stefan Sitkowski – Przewodniczący  Rady Pożytku Publicznego w Golczewie, Konstanty Kmuk –  Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Terenowe w Golczewie, Ireneusz Krzyżanowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej,  Ewa Gryta – Kierownik oraz Teresa Dąbek z Miejsko – Gminnej Biblioteki w Golczewie. Dyrektora GOKiS w Golczewie reprezentowała Agnieszka Szwajkowska, z Kamienia Pomorskiego – Grażyna Stodulska wraz z małżonkiem – uczestniczka pleneru malarskiego w Dziwnówku.
Natomiast dr  Małgorzata Moś z US w Szczecinie,  wygłosiła niezwykle interesujący wykład  połączony z warsztatami pt. Co ludzie powiedzą…. o sztuce porozumiewania się we współczesnym świecie”.
Program uroczystości wzbogacił  występ zespołu artystycznego  barlineckiego UTW  pt.” Taniec lekiem na życie”-  instruktor taneczny – Magdalena  Zynda – Lis oraz instruktor muzyczny – Roman Lackowski .
W innym klimacie mogliśmy podziwiać  Zespół  Śpiewaczy „Maliny”z UTW w Golczewie, przy akompaniamencie akordeonu Andrzeja Koniecznego – instruktora.  Oba zespoły  poderwały zgromadzonych  do wspólnego tańca i śpiewu.
W  uroczystości wzięli udział także wykładowcy:  dr n. med. Ireneusz Mazurski, który  zadeklarował w bieżącym roku w formie wolontariatu wykłady z dziedziny medycyny.
Jan Michał Szewczyk  ze Szczecina,  artysta malarz, plastyk, wykładowca kursu rysunku i malarstwa, kurator plenerów malarskich z Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku.
Andrzej Konieczny  – z Nowogardu, instruktor Zespołu śpiewaczego „Maliny”.
Grażyna Kwiecień – instruktor gimnastyki usprawniającej , Pilates, Zumba.
Ola Choroszko – Klusek – prowadząca  warsztaty z psychodietetyki.
W programie   wręczono 41 legitymacji członkom  zwyczajnym  i wspierającym  z Gminy Golczewa i Przybiernowa. Immatrykulacji dokonała dr Małgorzata Moś z US w Szczecinie.
Ważnym punktem było wręczenie Dyplomów  – Członka Honorowego  Stowarzyszenia  UTW w Golczewie –  dla Macieja Zielińskiego – Burmistrza Golczewa i  Lilii Ławickiej –Wójta z Gminy Przybiernów  za wspieranie, rozwój i działalność Członków UTW z Gminy Golczewa i Przybiernowa,   dla dr Małgorzaty Moś – wykładowcy i opiekuna merytorycznego, koordynatora działań w UTW w Golczewie  z Uniwersytetu Szczecińskiego za objęty od 2011 roku  patronat, konsultacje, organizowanie konferencji poświęconych aktywizacji i poprawie jakości życia osób starszych w środowisku lokalnym i regionie, bezinteresowną pomoc w rozwoju i działalności UTW w Golczewie, oraz za uświadomienie nam wszystkim, że życie dodane do lat jest sumą radości, energii i optymizmu.
W roku 2019/2020 proponujemy następujące formy aktywności: – Gimnastykę,  Plates , Zumba, zajęcia w zespole śpiewaczym „Maliny”, kurs poradnictwa konsumenta, kurs rysunku i malarstwa, warsztaty informatyczne, warsztaty  z psychodietetyki, warsztaty taneczne Drumso’wanie, warsztaty teatralno – muzyczne,  Hand Made, wędrówki piesze.
Zaplanowaliśmy  także  udział w senioraliach, spartakiadach, warsztatach muzycznych oraz  udział w spektaklach w Operze, Filharmonii i Teatrze w Szczecinie. Przed nami także premiera spektaklu pt. „Senior Klawy- Senior Żwawy”, to śpiewogra satyryczna w reżyserii Wiesława Łągiewki – Aktora Teatru Polskiego w Szczecinie oraz II reżysera i autorki scenariusza Elżbiety Kisielińskiej – Baranowskiej z Przybiernowa z udziałem słuchaczy UTW  z Golczewa i Przybiernowa.  Efekty wspólnego działania zaprezentujemy w dniu 21.11.br w Gminnym Centrum Kultury w Przybiernowie, w Golczewie w styczniu 2020r- serdecznie zapraszamy !!!
Współpracujemy  z wieloma Uniwersytetami  Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego, lubimy się, wspieramy w naszych działaniach, organizujemy wspólne wycieczki, konferencje, rozmawiamy jak polepszyć życie seniora, zwłaszcza w małej gminie jaką jest  gmina Golczewo. Takim miejscem i czasem jest Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku, tu przez siedem dni nawiązujemy współpracę, wymieniamy doświadczenia, jesteśmy współorganizatorami pobytu, wiemy jak najlepiej chcemy spędzić siedmiodniowy  pobyt.  W 2020 roku  w dniach 23- 30. 08.ponowne spotkanie  w VI Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku.  Nie zamykamy się na działalność, wiemy,  że siła jest w grupie, dlatego współpraca z 17 UTW z Regionu  pozwala podejmować ciekawe inicjatywy,  w której  bierze  coraz więcej chętnych.  Cenimy nawiązaną   współpracę z  Wyższymi Uczelniami z US, ZUT, WSH TWP w Szczecinie jest to korzystna i  ciekawa  forma aktywności, nauki i odpoczynku  dlatego  liczymy w dalszym ciągu na kontynuację działań w ramach nawiązanej współpracy w 2020 roku.
Każda inauguracja jest szczególnym wydarzeniem, jak co roku zadajemy pytanie – jaki będzie kolejny rok, co przed nami?  Nasze plany, marzenia realizujemy dzięki środkom pochodzącym ze składek członkowskich i od lokalnych sponsorów, głównie Pana Wiesława Żelka, Ludwika i Bartosza  Sadłocha, a także pozyskanym środkom w konkursach z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach którego  obecnie realizujemy projekt pt. „Uniwersytecki Klub Seniora w Kawiarence atrakcji” i drugi w ramach „Mikrodotacje”  –„ Kawiarenka międzypokoleniowa”,  jesteśmy także uczestnikami zadania  publicznego pt. „Aktywny Senior” z programu ASOS we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Inicjatyw Edukacyjno Społecznych ze  Szczecina.
Liczymy jak co roku na dobrą współpracę  z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Golczewie i Przybiernowie  z pracownikami Urzędu Miejskiego i Biblioteki  w Golczewie.
Podczas uroczystości można było oglądać kolekcję 39 prac pt. „Portret natury” z V Letniej Szkoły Seniora z Dziwnówka  (kuratorzy:  art. Jan Michał Szewczyk i org. Janina Kołodzińska)  oraz dekoracyjne wazony z betonu przygotowane przez Mariannę Michalak i Helenę Włodarczyk z UTW w Golczewie.
Na rozpoczynający się IX rok działalności w UTW w Golczewie życzenia: aby praca w nowym roku przyniosła nam wszystkim satysfakcję, wiele pomyślnych dni, radość i dobre  samopoczucie oraz zdrowie i abyśmy spotkali się na zakończenie działalności w dniu 06 czerwca 2020 roku.
I niech nam towarzyszą  słowa Wojciecha Młynarskiego: „ Róbmy swoje. Pewne jest to jedno, że róbmy swoje. Póki jeszcze ciut się chce, skromniutko, ot na własną miarkę.  Zmajstrujmy  coś choćby arkę. Tatusiu: róbmy swoje! Róbmy swoje. Może to coś da – kto wie? W myśleniu sens w działaniu racja. Próbujmy więc, a nóż Fundacja – wystrzeli? Róbmy swoje! Róbmy swoje. Może to coś da kto wie?  ( … )
Dyskusja przy kawie  przebiegała w miłej atmosferze dzięki słodkościom z cukierni – piekarni – Pana Wiesława Żelka z Kamienia Pomorskiego – serdecznie dziękujemy! Nie zabrakło  wyrazów wdzięczności w postaci podarowanych miodów z pasieki Państwa E. Z. Król i Z. Kołodzińskiego.

   Opracowanie   – Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie,
foto – Franciszek Karolewski