26-04-2021 » Powiat i region

Rehabilitacja pocovidowa na Pomorzu Zachodnim – 100 miejsc w Świnoujściu i Kołobrzegu

Uzdrowiska, których właścicielem jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, pomogą pacjentom po przebytej chorobie COVID-19. Do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiły 100 miejsc. Zakupiły specjalistyczny sprzęt, uzupełniają kadrę. W Świnoujściu zatrudnionych zostanie dwóch dodatkowych lekarzy pulmonologów. Skierowania od pierwszych pacjentów już wpłynęły.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz już w ubiegłym roku apelował do rządu o wykorzystanie potencjału lecznictwa uzdrowiskowego do rehabilitacji pocovidowej. 7 stycznia napisał w tej sprawie do premiera. Ministerstwo Zdrowia nabór do „programu kompleksowej rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19” ogłosiło dopiero dwa tygodnie temu. Uzdrowisko Kołobrzeg i Uzdrowisko Świnoujście niezwłocznie skontaktowały się z zachodniopomorskim oddziałem NFZ, a 23. kwietnia wysłały formalne zgłoszenia.

Trzymaliśmy rezerwę dla pacjentów pocovidowych. Dzięki kompleksowej rehabilitacji mają oni szansę odzyskać zdrowie, wrócić do aktywności społecznej, zawodowej – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Specjaliści podkreślają, że około 80 procent osób po przebyciu zakażenia koronawirusem cierpi na różnego rodzaju powikłania. Problemy z oddychaniem, zaburzenia kardiologiczne, neurologiczne, psychiczne. W uzdrowiskach uzyskają profesjonalną pomoc. Dlatego od wielu miesięcy apelowałem, by z lockdownu wyłączyć sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, zakłady udzielające świadczeń leczniczych.

Obiekty uzdrowiskowe są przygotowane do działania w reżimie sanitarnym. Dysponują nowoczesną bazą i wykwalifikowaną kadrą. Uzdrowisko Świnoujście do programu rehabilitacji pocovidowej zgłosiło: Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Ogólnoustrojowej „Adam-Ewa” z maksymalną liczbą 30 łóżek udostępnionych dla pacjentów po COVID-19; oraz Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej „Henryk” z 50 łóżkami do wykorzystania.

Pierwsze skierowania już wpłynęły. Jesteśmy gotowi na przyjęcie pacjentów – informuje Dariusz Śliwiński, prezes zarządu Uzdrowiska Świnoujście S.A. – Uzupełniliśmy specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji po ostrej fazie choroby COVID-19. Wzmacniamy kadrę. Spełniamy wszystkie warunki określone przez ministerstwo zdrowia i NFZ – mówi prezes Dariusz Śliwiński.

Warto podkreślić, że świnoujskie uzdrowisko oferuje pacjentom wysoki standard pobytu: ośrodek „Adam-Ewa” niedawno przeszedł gruntowną modernizację, a „Henryk” to zupełnie nowy obiekt. Najważniejszy jest jednak najwyższy poziom świadczeń rehabilitacyjnych i kompleksowa opieka – lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów. W zgłoszeniu do NFZ Uzdrowisko Świnoujście poinformowało o zwiększeniu liczby lekarzy specjalistów (dwóch pulmonologów) niezwłocznie po podpisaniu umowy na świadczenia rehabilitacji pocovidowej. Informuje również o wyposażaniu ośrodków w dodatkowy sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny. „Dodatkowo pacjenci będą wyposażeni w indywidualne urządzenia monitorujące ich istotne parametry, tj. tętno, saturacja, temperatura, aktywność ruchowa. Analiza tych parametrów wspomoże diagnostykę stacjonarną, a tym samym umożliwi efektywne, bieżące korygowanie programu rehabilitacji” – czytamy w piśmie do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uzdrowisko Kołobrzeg również zgłosiło gotowość prowadzenia „rehabilitacji stacjonarnej dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19”. Przygotuje 20 miejsc w obiekcie „Perła Bałtyku”. W związku z koniecznością uzupełnienia sprzętu i zapewnienia odpowiedniego personelu medycznego – najwcześniejszym terminem realizacji świadczeń jest początek czwartego kwartału 2021 r.

Zaktualizowane w kwietniu Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje stawkę 188 zł za tzw. osobodzień. Turnusy mają trwać od dwóch do sześciu tygodni. Pacjenci mogą liczyć na opiekę lekarską, pielęgniarską i psychologiczną. Skierowanie na rehabilitację wystawiać będzie lekarz udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ, na podstawie wyników badań (RTG klatki piersiowej, EKG, morfologia i inne badania krwi). Do programu można dołączyć w okresie 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID.  Świadczenia będą finansowane (ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa) na podstawie sprawozdań i rachunków składanych przez realizatorów programu do właściwych Oddziałów Wojewódzkich NFZ

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *