20-12-2018 » Powiat i region

Reaktywacja Kół Gospodyń Wiejskich. Podkamieńskie Trzebieszewo jest w tym względzie pierwsze w naszym powiecie!

Na zaproszenie Radnej Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim – Moniki Kosińskiej, osiemnaście wspaniałych i odważnych kobiet spotkało się w sobotę (15 grudnia) w świetlicy wiejskiej w Trzebieszewie, a celem owego spotkania było założenie Koła Gospodyń Wiejskich (KGW).

Według nowej ustawy, która weszła w życie 9 listopada br., nadaje ona osobowość prawną wiejskim kołom, ale również umożliwia lokalnym środowiskom aktywne działania na rzecz swoich mieszkańców.

Aspekty prawne, jak i analizę Statutu oraz wszechstronną pomoc w przygotowaniu dokumentacji rejestrowej, przedstawił Ariel Juszczak, będący doradcą Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej na teren powiatu kamieńskiego.

Po prezentacji, interesujących i owocnych rozmowach, a także po podjętych podczas tego spotkania uchwałach, Panie z Trzebieszewa powołały do życia pierwsze w gminie Kamień Pomorski, a zarazem w naszym powiecie, Koło Gospodyń Wiejskich!

Niezmiennie cieszy ten fakt, bo – o czym mogą nie wiedzieć młodsi obywatele, jeszcze za „słusznego” systemu politycznego w Polsce, na terenie kraju działały – i to prężnie, Koła Gospodyń Wiejskich, które wykorzystywały swój zakres działania w życue małych miejscowości i wspaniale działały na rzecz swojego środowiska.

W oczekiwaniu na pozytywną rejestrację oraz na wybory Zarządu trzebieszewskiego koła, które odbędą się niebawem, życzymy jego Członkiniom samych sukcesów, pomysłowości w swojej działalności, twórczości, jak i operatywności, które na pewno w dużym stopniu także pomogą zintegrować trzebieszowskie środowisko.

Z kart historii Kół Gospodyń Wiejskich

Cóż to są KGW czyli Koła Gospodyń Wiejskich? To dobrowolne, samorządowe i samodzielne niezależne społeczno – zawodowe organizacje kobiece, których zakresem działania są ośrodki wiejskie. To tak tytułem i pokrótce.

Sięgając bardzo daleko wstecz, jeszcze do XIX wieku, pierwsze takie koło powstało już w 1877 roku za sprawą Filipiny Płaskowieckiej ze wsi Janisławice. Choć trzeba odnotować, że podobna jednostka działała już od roku 1866 we wsi Piaseczno na Pomorzu Gdańskim. A nazywała się „Towarzystwo Gospodyń”.

Dopiero pół wieku później, a dokładnie w roku 1918, organizacje polskich kobiet na wsi przyjęły wspólną nazwę – Koła Gospodyń Wiejskich.

Po działaniach II wojny światowej owych kół w Polsce było doprawdy bardzo wiele. Powstawało ich coraz więcej, działając naprawdę niezwykle prężnie i zarazem bardzo twórczo.

Niestety przyszedł koniec lat 80. oraz lat 90. minionego wieku, kiedy w Polsce następowały przeobrażenia ustrojowo – polityczne, na wsiach panowała niezwykle trudna sytuacja ekonomiczna, stąd liczba KGW zaczęła się diametralnie kurczyć.

Dopiero w ostatniej dekadzie naszego wieku rozpoczęła się niejako ekspansja i w wielu miejscach reaktywacja tych organizacji. Także w naszym województwie, które może pochwalić się co najmniej 70. takimi kołami. Ale dla przykładu, w województwie łódzkim jest ich już blisko 600!

Pionierskie Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieszewie jest pierwszym w Gminie Kamień Pomorski i zarazem w powiecie kamieńskim. Liczymy, że za przykładem pań z Trzebieszowa, pójdą inne z innych miejscowości. Wierzymy zatem, że powstaną kolejne, które przejmą schedę po dawnych dobrych czasach owych kół.

O zachodniopomorskich kołach dość często mówi i  pisze się w mediach. Wystarczy powiedzieć, że „Głos Szczeciński” przeprowadza wybory najlepszych Kół Gospodyń Wiejskich w naszym województwie. Z kolei w Barzkowicach, podczas Targów Rolnych, które odbywają się cyklicznie w pierwszej połowie września, nagradza się Koła, które dostojne jury w danym roku uznaje za najlepsze i najmocniejsze, a zarazem najlepiej i najprężniej działające. Odbywają się również warsztaty dla KGW.

Kto wie, czy niebawem więcej i głośniej będzie o naszym pionierskim kole w Trzebieszewie? A może także o innych, które miejmy nadzieję w niedalekiej przyszłości zostaną założone po to, by służyć swoim mieszkankom.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *