13-01-2016 » Powiat i region

Rady i porady babci Ady (13)

To kącik dobrych porad, rad, tudzież ciekawych przepisów kulinarnych, a także przewodnik po ziołach oraz ciekawostek z życia wziętych.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej
Jednym z najistotniejszych czynników zapobiegania jest odpowiednia dieta. Od najmłodszych lat należy unikać wszystkich składników w pożywieniu, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi.
Dla potraw, które powinny rzadko gościć na naszym stole, należ potrawy mączne, kluski, pieczywo. Są to złożone węglowodany, których przyswajanie przez organizm wymaga dużej objętości wody. Co w następstwie obciąża pracę serca.
Należy spożywać więcej jarzyn, które zawierają moczopędny potas uwalniający organizm od nadmiaru wody.
W zasadzie 30 – 40 –letni człowiek może jeść wszystko. Lecz należy pamiętać. NIE NALEŻY BYĆ GRUBYM!
Przewodnik po ziołach – Dzika róża (łac. – rosa canina) czyli psia róża lub szypszyna, jest krzewem ozdobnym o silnych, hakowato zakrzywionych kolcach. Róża dorasta do trzech metrów wysokości, jej gałęzie są łukowato odgięte do dołu. Liście złożone są zwykle z 5 – 7 listków, jajowato elipsycznych i ostro ząbkowanych. Pojedyncze lub zebrane w kwiatostany pięciopłatkowe kwiaty są różowe lub białawe i pojawiają się od maja do lipca.
Jesienią na krzewach dojrzewają purpurowo czerwone owoce o mięsistej niby owocni zawierającej wewnątrz małe niełupki.
Różę można spotkać na skraju lasów, przy drogach, na miedzach i nieużytkach.
Owoce zbiera się tuż przed pełnym dojrzewaniem, muszą być one czerwone, lecz jeszcze nie twarde.
Czy wiesz, że…
… dzika róża stosowana była kiedyś jako lek na wściekliznę, stąd pochodzi jej angielska nazwa „dog – rose”.
… owoce zawierają witaminy C, B, E, P, K, karetoidy, garbniki, cukry, kwasy organiczne, flawonoidy, pektyny, żelazo i olejek eteryczny.
… z zebranych w czerwcu i lipcu liści sporządza się odwar podawany przy kurczowych bólach żołądka, schorzeniach woreczka żółciowego i przy biegunkach.
Owoce gotowane w wodzie to dobry lek wykrztuśny przy kokluszu. Odwar z liści polecany jest przy schorzeniach płuc, a z owoców lub samych pestek daje herbatę moczopędną.
Gdy dokucza tarczyca
Tarczyca składa się z dwóch połączonych ze sobą płatów. Leży po obydwu stronach chrząstki tarczycowej i górnej części tchawicy. Składa się z dużej ilości „zrazików” o budowie pęcherzykowatej, zawierających w swym świetle koloid, zwany tyreoglobuliną.
Tarczyca jest bardzo unaczyniona. W ciągu godziny przepływa przez nią około pięciu litrów krwi. Wydziela hormon, zwany tyroksyną, składający się z 50 % z jodu. Hormon ten jest magazynowany w postaci tyreo – globuliny. Ilość wydalonej tyroksyny regulowana jest przez przysadkę.
Zaburzenia w pracy tarczycy polegają albo na nadmiernym wydzielaniu tyroksyny (nadczynność tarczycy), albo na zbyt małym wydzielaniu (niedoczynność tarczycy).
Na hemoroidy i trudno gojące się rany: topolowa maść.
Maść tę stosuje się zewnętrznie na trudno gojące się rany, uszkodzenia lub zapalenia skóry, sromu, odbytu oraz doodbytniczo przeciw hemoroidom.
Składniki: 10 – 15 pęczków topolowych, 2 łyżki niewolonego smalcu.
Wykonanie: Pączki topolowe zmiażdżyć i zmieszać ze smalcem. Smażyć aż do wyparowania wilgoci, uważając, aby całości się spaliły (pączki topolowe muszą się „udusić” w smalcu), następnie ciepłą masę przecisnąć przez czyste płótno. Przelać do czystego naczynia. Pozostawić do wystygnięcia.

Opracował Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *