Ptaki i ptaszyska w Szczecinie – to wynik warsztatów prowadzonych przez artystę Stanisława Motykę z Kamienia Pomorskiego

Do końca marca w przestrzeni miejskiej pojawi się 26 rzeźb ptaków, które są efektem projektu „Ptaki i ptaszyska”, którą wymyślił artysta Stanisław Motyka z Kamienia Pomorskiego  i zrealizował podczas warsztatów z  mieszkańcami Szczecina.

W warsztatach udział wzięło prawie 200 osób w różnym wieku od przedszkolaków po osoby dojrzałe. Uczestnicy warsztatów realizowali własne pomysły lub szukali inspiracji poprzez rozmowy i oglądanie wydrukowanych wcześniej fotografii ptaków. Wybrane formy gipsowe (26 sztuk) zostały odlane z brązu i po wystawie trafią na szczecińskie podwórka. „Ptaki i ptaszyska” nazwą nawiązują do słynnych ptaków Hasiora, ale też właśnie do samych ptaków, których we Floating Garden Szczecin nie może zabraknąć – poinformował  Głos Szczeciński .

Ptaki będące symbolem oderwania się od rzeczywistości miały mieszkańców Szczecina przenieść w świat sztuki, w świat lepienia z gliny pod okiem znawcy tematu, jakim jest Stanisław Motyka. Spotkania trwały od 26 listopada do 17 grudnia, przy ul. Wielkopolskiej 26 w Szczecinie. – Pozytywnie zaskoczyła mnie kreatywność i pomysłowość uczestników zajęć, dzięki którym możemy dziś oglądać wiele interesujących projektów. – mówi Stanisław Motyka, organizator warsztatów rzeźbiarskich. – Pomysł wziął się stąd, że mieszkańcy często zgłaszali, że nie podobają im się rzeźby stojące w przestrzeni publicznej. Pomyślałem, że w takim razie niech mieszkańcy sami stworzą sztukę. Zgłosili się uczestnicy w wieku od 5 do ponad 60 lat. Myślę, że uczestnicy sami siebie zaskoczyli swoimi umiejętnościami i powstało kilka całkiem niezłych rzeźb. Trzeba przyznać, że temat też był wdzięczny. Ptaka praktycznie każdy potrafi wyrzeźbić, a nawet jak nie wyjdzie, to powstanie ptaszysko, czyli też na temat. Powarsztatową wystawę rzeźb mieszkańców Szczecina  można było obejrzeć w galerii „Na strychu” w 13 Muzach do 27 lutego 2018 r. Obecnie  rzeźby trafią na szczecińskie podwórka. Rzeźby pojawią się w podwórzach kwartałów zabudowy przy ul. Wielkopolskiej, Mazurskiej, Monte Cassino, alei Papieża Jana Pawła II (kwartał nr 11) oraz Księcia Bogusława, Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły, Błogosławionej Królowej Jadwigi (kwartał nr 52). – Założenie jest takie, żeby te prace trafiły tam, skąd pochodzą ich twórcy – poinformował Jarosław Bondar, architekt miasta. – Jeżeli prace będą wewnątrz kamienicy, do której się wchodzi przez zamkniętą bramę, umieścimy tabliczkę z informacją. Zobacz galerię

Podczas otwarcia  wernisażu prac rzeźbiarskich mieszkańców Szczecina  głos zabrał Prezydent miasta Piotr Krzystek który powiedział – Dzisiejsze wydarzenie to ważne spotkanie, które mówi o jakości życia w przestrzeni miejskiej. Street Art to wyjście sztuki na zewnątrz, blisko nas. Dziękuję za zaangażowanie wszystkim, którzy brali udział w tym projekcie. Wierzę, że dzisiejsza dyskusja będzie ze sobą niosła duży potencjał w działaniach realizowanych w przyszłości w północnych dzielnicach miasta

„Ptaki i ptaszyska” to część realizowanego od 2017 roku projektu pt. „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy – Street Art”.

Pierwszym przedsięwzięciem w ramach projektu było działanie Mirosławy Jarmołowicz pt. “Miasto dla sztuki – miasto dla każdego”, której instalacje (zdjęcia natury) stanęły we wnętrzach trzech szczecińskich podwórek (podwórko na Przybysławy 2, Kolumba 6a, i Krzywoustego 25).

W 2018 roku na działania w ramach projektu Steet Art w Szczecinie miasto przeznaczy 355 tys. zł.  Będą to m.in. działania na północy naszego miasta oraz kontynuacja działań w obszarze rewitalizacji.

M.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *