Przywrócić turystykę zagraniczną! – Marszałek zaprasza Jadwigę Emilewicz

Każdy dzień zwłoki w opracowaniu klarownych zasad odmrożenia turystyki zagranicznej, to straty liczone w milionach nie tylko dla Pomorza Zachodniego, ale dla całej Polski – alarmuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. Wczoraj spotkał się z przedsiębiorcami ze Świnoujścia, którzy opisywali dramatyczną sytuację swojej branży. Dlatego marszałek zwrócił się w ich imieniu do Wicepremier Rady Ministrów, Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz z prośbą o pilne spotkanie, w czasie którego miałaby przedstawić tzw. mapę drogową określającą zasady przywrócenia ruchu dla turystów zagranicznych.

Brak precyzyjnych informacji, kiedy turyści mogą przyjechać do Polski bez obowiązku kwarantanny i na jakich zasadach sprawia, że osoby planujące wakacje wybierają inne destynacje. Teraz jest kluczowy moment w walce o zagranicznego klienta. Inne kraje zrozumiały to szybciej i wygrywają z Polską w przedbiegach. Przedsiębiorcy mówili o lawinie odwoływanych rezerwacji na lipiec, sierpień i wrzesień, czyli te miesiące, które mogą zadecydować o przetrwaniu bądź upadłości setek firm – mówi Olgierd Geblewicz. – To niedopuszczalne, bo stanowić będzie nie tylko o potężnych stratach dla gospodarki Pomorza Zachodniego, ale dla branży turystycznej w całej Polsce.

Marszałek zwraca też uwagę, że ta sytuacja fatalnie wpłynie nie tylko  rozpoczynający się właśnie sezon, ale będzie dotkliwa także w przyszłych latach. Turyści raz zmuszeni do rezygnacji z wcześniej zaplanowanych podróży łatwo zmieniają upodobania i w przyszłości wybierają inne miejsca, do których nie zostali w żaden sposób zniechęceni.

Czas gra na niekorzyść całej branży, ale także samorządów. Trzeba pamiętać, że zasady określone przez rząd, to dopiero pierwszy krok. Ciężar dostosowania się do nich i przygotowania infrastruktury do nowych warunków spada na przedsiębiorców, ale także na gminy . To również będzie wymagało czasu i nakładów finansowych. Musimy mieć możliwość dobrego zorganizowania pobytu zagranicznych gości, aby był bezpieczny zarówno dla nich, jak i mieszkańców regionu – dodaje Olgierd Geblewicz.

Podczas wczorajszego spotkania przedsiębiorcy nie kryli swojego oburzenia na opieszałość rządu. – Utrzymując nakaz kwarantanny rząd wspiera niemieckie hotele, które są pełne. Czy to nie jest polityka proniemiecka? – pytał jeden z nich. – Jeżeli sytuacja się utrzyma dłużej, to po promenadzie w Świnoujściu więcej będzie spacerować komorników i syndyków masy upadłościowej, niż turystów!- dodał inny.

„Turystyka jako jedna z wiodących gałęzi gospodarki województwa zachodniopomorskiego, ma znaczny udział w PKB województwa – ok. 15%. W związku z obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii COVID – 19 branża turystyczna i okołoturystyczna są najbardziej poszkodowane. Odbudowa jej pozycji wymaga natychmiastowej reakcji, w tym przede wszystkim rozpoczęcia standardowej obsługi klientów z kraju i zagranicy, by uchronić przed upadkiem wiele firm stojących dziś u progu bankructwa” – czytamy w piśmie do minister Jadwigi Emilewicz. – „Wiele krajów, m.in. Włochy, Hiszpania, Portugalia, Słowenia, Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Dania, Litwa, Wielka Brytania, Egipt, Turcja, z dużym wyprzedzeniem nakreśliły swoim przedsiębiorcom, od kiedy i na jakich zasadach będzie funkcjonowała turystyka przyjazdowa. Cypr zaoferował ponadto kwarantannę na koszt państwa wszystkim turystom, którzy ulegną zarażeniu koronawirusem. Polska nadal pozostaje krajem, który niczego nie może zapewnić przedsiębiorcom ani zaoferować turystom”.

Marszałek domaga się wizyty pani minister do końca tygodnia. Jeśli nie będzie to możliwe, proponuje zorganizowanie wideokonferencji, w czasie której przedsiębiorcy dowiedzą się, w jaki sposób problem zostanie rozwiązany. Na odpowiedzi w tej kwestii czekają nie tylko zachodniopomorscy przedsiębiorcy. Kondycja i znaczenie polskiej turystyki  zależą w tej chwili od szybkiej reakcji ze strony rządu.

 

Gabriela Wiatr

Rzecznik Prasowy

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top