Przypominamy – w niedzielę rano śpimy godzinę krócej…

Tak jak to się dzieje od wielu już lat, w Polsce, ale nie tylko, w ostatni weekend marca zmieniamy czas z zimowego na letni.
Dla śpiochów to niestety zła nowina, gdyż będą spać godzinę krócej, gdyż w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegarki, przesuwamy wskazówki zegarów o jedną godzinę (z 2:00 na 3:00).
Przesunięcie zegarków powoduje efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii.
Choć od wielu lat zmieniamy czas dwa razy do roku, czyli w październiku i w marcu; zwykle za każdym razem nie wiemy, kiedy dokładnie ma to nastąpić.
Zmiana czasu obowiązuje – z zachowaniem stref czasowych – w całej Unii Europejskiej. Po co zmieniamy czas? Po to, by wraz ze zmianą pór roku lepiej wykorzystać światło słoneczne i po prostu oszczędzać elektryczność.
Dwa razy do roku zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni powoduje konieczność dostosowania rozkładów jazdy komunikacji. Np. w przypadku pociągów zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że pociągi dodatkową godzinę przeczekują na stacji.
W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni raz w roku podróż staje się o godzinę krótsza.
W Polsce zmieniamy czas – z drobnymi przerwami – od okresu XX – lecia międzywojennego. Zmiana czasu została na stałe wprowadzona do polskiego kalendarza w 1977 roku. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie.
Miwa