Przygoda nad Zalewem – ciekawa atrakcja na ferie

Zima i chłód za oknami nie zachęca do aktywności i podróżowania. Ten stereotyp chce przełamać „Forum Zalewu”, które stworzyły samorządy leżące nad Zalewem Szczecińskim i Zalewem Kamieńskim. Dzięki wsparciu środkami Programu Interreg, młodzież szkolna będzie uczestniczyć w wycieczkach przyrodniczych, dowie się jak można ciekawie spędzać wolny czas i weźmie udział w warsztatach plastycznych.

Unikalne gatunki ptaków, ciekawe miejsca i zakątki do obserwacji przyrody, a do tego atrakcyjne szlaki wycieczek. Takich miejsc w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego czy Zalewu Kamieńskiego nie brakuje, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Szczególnie osoby młode, które często niechętnie odrywają się od komputera czy smartfona. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi „Forum Zalewu” – inicjatywa samorządów, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i lokalnych przedsiębiorców.

Przygoda nad Zalewem” to cykl wyjazdów edukacyjnych, podczas których młodzież odkryje zimowe ciekawostki związane z przyrodą wokół zalewów i zaobserwuje jak ważne jest współdziałanie ludzi i otaczającej nas przyrody. Wycieczki odbędą się pomiędzy 10 a 18 lutego, w trakcie trwania ferii zimowych. Program obejmuje także warsztaty plastyczne, których efektem będą plakaty zainspirowane tajemnicami natury. Najlepsze stworzą objazdową wystawę.

Program jest adresowany do młodzieży wieku 12-15 lat z gmin Nowe Warpno, Police, Stepnica, Wolin, Kamień Pomorski i Międzyzdroje. Pomysł „Forum Zalewu” ma wskazać troskę o przyrodę jako potencjalne źródło dochodów i lepszego życia.

Zapisy trwają do 5 lutego 2020 roku. Dostępność miejsc w programie w swojej gminie można sprawdzić bezpośrednio u organizatorów poszczególnych wyjazdów:

w Gminie Stepnica: Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy,

w Gminie Nowe Warpno: Urząd Gminy Nowe Warpno,

w Gminie Police: Szkoła Podstawowa nr 5 w Policach.

w Gminie Wolin: Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji,

w Gminie Kamień Pomorski: Kamieński Dom Kultury,

w Gminie Międzyzdroje: Urząd Miejski w Międzyzdrojach.

Działanie jest częścią projektu „Wspólne inicjatywy na obszarach chronionych i cennych przyrodniczo (CICPA)”, który rozpoczął się w 2018 r. i jest współfinansowany ze środków programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. W formie spotkań i festynów udało się zorganizować szereg warsztatów rękodzieła i kulinariów, przyrodnicze zabawy edukacyjne czy wycieczki krajoznawcze. Celem jest zachęcenie gmin i społeczności do dialogu oraz współpracy opartej na wykorzystywaniu terenów cennych przyrodniczo.

Projekt „CICPA” zakończy się w marcu 2020 r. ale partnerzy deklarują chęć rozwijania współpracy. Co ciekawe „Forum Zalewu”, jest jednym z wielu działań zainaugurowanych w trakcie projektu, a uczestnicy chcą sformalizować partnerstwo i stworzyć klaster.

Głównymi partnerami projektu „CICPA” są Nadmorski Park Regionalny w Karklė (Litwa), Europejska Unia Ochrony Wybrzeża (Litwa), Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża (Polska) i Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy (Polska), a także m.in. Woliński Park Narodowy, Gmina Stepnica, Starostwo Kretingalė (Litwa), Stowarzyszenie Społeczności Karklė (Litwa), Ekologiczny Klub „Žvejone” (Litwa) i Zarząd Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego (Polska). Budżet projektu to 421 tys. euro, z czego 85% stanowią środki Interreg.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

To top