Przetarg na nowe odcinki trasy rowerowej Blue Velo

Szlak prowadzący znad Bałtyku na południe województwa zyska prawie 7 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, a ponad 70 km zostanie oznakowanych. Właśnie ogłoszono przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji na odcinku Modrzewie – Stepnica oraz w okolicy Gryfina. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, a na realizację całego zadania przewidziano 10 miesięcy.

Blue Velo jest jedną z czterech długodystansowych tras na Pomorzu Zachodnim. Zaczyna się w Świnoujściu, biegnie przez Wyspę Wolin, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego, a dalej przez Szczecin, Gryfino, Trzcińsko-Zdrój, Dębno, Dargomyśl, Chwarszczany do Kostrzyna Nad Odrą. To łącznie 275 km.

Każdego roku przybywa nowych odcinków szlaku. Inwestycje przygotowuje i nadzoruje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Najnowsze przedsięwzięcie to ogłoszony właśnie przetarg na budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych w gminach: Goleniów, Stepnica, Kołbaskowo, Widuchowa, Trzcińsko-Zdrój i Dębno.

https://portal.smartpzp.pl/zzdw/public/postepowanie?postepowanie=17443304

Całkowita długość odcinków inwestycyjnych wyniesie 6,68 km. Dwa odcinki zaplanowano wzdłuż DW 111 pomiędzy miejscowościami Krępsko i Budzeń (4,22 km). Przebudowana zostanie również istniejąca ścieżka rowerowa wzdłuż DW 120 z Gryfina do granicy polsko-niemieckiej (2,28 km). Powstanie również długo oczekiwane obejście mariny w Lubczynie (0,18 km). Projektowane drogi rowerowe będą miały nawierzchnię bitumiczną i szerokość 2-2,5 m.

Odcinki wyznaczone do oznakowania to łącznie 70,72 km: Czarnocin – Stepnica, Stepnica – Modrzewie, Szczecin – Rosówek, Trzcińsko-Zdrój – Dębno oraz Dębno – Dargomyśl.

Trasa Blue Velo, czyli błękitny szlak, znad morza, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego, jeziora Dąbie i Odry, staje się marką turystyczną, wielką atrakcją Pomorza Zachodniego – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. – Z przyjemnością przekazuję mieszkańcom i turystom kolejne dobre wiadomości na temat tej trasy. Zapewnia ona coraz wyższy standard podróżowania, powstają nowe odcinki, w tym roku chcemy rozpocząć między innymi budowę ścieżek rowerowych przy drodze wojewódzkiej do Stepnicy oraz z Gryfina w kierunku Mescherin – tłumaczy wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Wartość omawianych inwestycji szacowana jest na 8,19 mln zł (brutto). Termin składania ofert w przetargu mija 12 sierpnia (do godz. 10). Zadanie ma być wykonane w ciągu 300 dni od podpisania umowy.

Nowe odcinki uzupełnią istniejące albo właśnie budowane fragmenty głównych tras rowerowych Pomorza Zachodniego (Blue Velo współtworzy trasę wokół Zalewu Szczecińskiego, a w pasie nadmorskim pokrywa się z Velo Baltica). Ważne inwestycje realizowane są m.in. w Świnoujściu, w okolicach Wolina, wzdłuż brzegów jeziora Dąbie. W ubiegłym roku oddano do użytku odcinki: Inoujście – Modrzewie, Czarnocin – Recław oraz Łubczewo – Międzyzdroje. W 2018 r. przygotowano dla rowerzystów 45 km Blue Velo z Gryfina do Trzcińska Zdroju i odcinek Dargomyśl – Chwarszczany.

Blue Velo to trasa północ-południe wyznaczona w pięciu województwach zachodniej Polski. W przyszłości ma mieć nawet 1000 kilometrów i umożliwiać bezpieczną podróż na dwóch kółkach znad Bałtyku do granicy z Czechami.

Więcej wiadomości na temat sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego, najświeższe informacje o trwających budowach i remontach, praktyczne wskazówki dla cyklistów itp. znajdują się na stronach:

www.rowery.wzp.pl

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top