23-06-2019 » Powiat i region

Przed nami Noc Świętojańska

Przed nami Noc Świętojańska – czyli Wigilia św. Jana. Jest świętem obchodzonym w nocy z 23 na 24 czerwca, w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będącym próbą zasymilowania przez katolicyzm pogańskich obchodów. Również jako Noc Iwana Kupały – posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze wcześniejszego, pogańskiego święta Kupały. W krajach anglosaskich jest to Midsummer.
Kościół nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów „pogańskiej” Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. W przypadającą na 23 – 24 czerwca wigilię św. Jana, przeprowadzano tzw. w święcenie wody.

Noc Świętojańska to zwyczaj ognia i wianków. Skąd ów zwyczaj?

Ogień ma pełnić przede wszystkim funkcję oczyszczającą – spalać grzechy i przewinienia skaczących przez ognisko i tańczących naokoło niego osób.
Jednak najważniejsze podczas tej nocy było odnalezienie miłości. Właśnie stąd wziął się zwyczaj puszczania na wodzie wianków. Panny na wydaniu plotły je z kwiatów i ziół, aby rzucić je w nurt rzeki. W innym jej miejscu stali mężczyźni, których zadaniem było wyłowienie wianka. Wianek szybko wyłowiony oznaczał rychłe małżeństwo. Jeśli wianek utonął – oznaczało to staropanieństwo, jeśli najdłużej płynął rzeką – długie poszukiwanie męża.
Była to jedna z niewielu nocy, kiedy para zakochanych mogła samotnie (bez przyzwoitki) ruszyć w las na poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. Jako, że dawno temu małżeństwa były przede wszystkim kojarzone, była to jedyna szansa kochanków na bycie razem.

Noc Kupały cieszy się coraz większą popularnością. Jest świętowana w wielu dużych miastach: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, oraz w mniejszych miejscowościach. Oczywiście imprezy towarzyszące tej nocy luźno nawiązują do jej pierwotnego znaczenia. Jest to także święto państwowe na Łotwie.
W większości krajów obchodzone jest w podobny sposób: puszczane są wianki, palone ogniska, odbywają się koncerty kapel folkowych. Zwierzętom zakładane są na głowę zasuszone wianki, aby odgonić od nich choroby.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *