20-01-2019 » Inne, Powiat i region

Przed nami Dzień Babci i Dziadka!

Przypadające na 21 i 22 stycznia Dzień Babci i Dzień Dziadka to święto iście rodzinne, które na świecie obchodzone są w różnych terminach.

Pomysł obchodzenia tego święta w naszym kraju zainicjował w roku 1964 tygodnik „Kobieta i Życie”. 21 stycznia 1965 r. w Poznaniu wystawiono sztukę „Drzewa umierają stojąc” Alejando Casona, w której postać babci grała niezapomniana Mieczysława Ćwiklińska, obchodząca w tym dniu swoje 86. urodziny.

Wówczas Ryszard Donecki z „Expresu Poznańskiego” dziękując aktorce za występ okazałym tortem i bukietem kwiatów, miał jej powiedzieć, że daje jej prezent z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. W roku 1966 „Expres Wieczorny” ogłosił właśnie dzień 21 stycznia Dniem Babci. Od tego czasu owo święto stał się ważnym społecznym i rodzinnym świętem ogólnopolskim.

Z kolei święto Dziadka do Polski zostało najprawdopodobniej „przeniesione” zza wód Oceanu w latach osiemdziesiątych i obchodzimy je 22 stycznia.

Jest naprawdę za co dziękować naszym Babciom i Dziadkom, którzy w troskliwy sposób, znany tylko sobie, otulają swe kochane wnuki ciepłem i ogromną troską. Cierpliwie uczą je najpierw samodzielności, potem wrażliwości i odpowiedzialności. Choć jak sami mawiają, mimo że zwykle na swych emeryturach nie mają na nic czasu, to zawsze mają czas dla swoich wnuków i są dla nich dosłownie w każdej potrzebie.

Dzień Babci i Dziadka jest zatem doskonałą okazją, aby im za wszechstronną pomoc podziękować. Sprawmy zatem, by ten dzień był bardzo wyjątkowy i przy tym niezapomniany. Postarajmy się – tu ukłon w stronę wnucząt, spędzić z dziadkami trochę czasu. Należy im się ten gest. Może to być dajmy na to wspólnie zjedzony obiad czy spacer z babcią i dziadkiem. Do życzeń i kwiatów dołączmy jakiś miły upominek. A najlepiej kiedy upominek jest wykonany własnoręcznie. Taki będzie nad wyraz najpiękniejszy z najpiękniejszych.

Z kolei w USA i Kanadzie, Święto Babci i Dziadka jest obchodzone w jednym dniu (w pierwszą niedzielę września po Święcie Pracy). I zwie się ono Narodowym Dniem Dziadków, ang.National Grandparents Day. Nie jest zatem świętem rozdzielonym na dwa dni. Symbolem tego dnia jest tak wiele mówiąca niezapominajka.

Natomiast w Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków jest obchodzony w pierwszą niedzielą października, a w Rosji świętuje się go 15 października.

My ze swej strony życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i radości ze swoich jakże kochanych wnuków.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *