21-01-2020 » Powiat i region

Przed nami Dzień Babci i Dziadka!

Przypadające na 21 i 22 stycznia Dzień Babci i Dzień Dziadka, to święto iście rodzinne, które na świecie obchodzone są w przeróżnych terminach.

Pomysł obchodzenia tego święta w naszym kraju zainicjował w roku 1964 popularny niegdyś tygodnik „Kobieta i Życie”.

21 stycznia 1965 r. w Poznaniu wystawiono sztukę „Drzewa umierają stojąc” Alejando Casona, w której postać babci grała niezapomniana Mieczysława Ćwiklińska obchodząca w tym dniu swoje 85. urodziny.

Wtedy też Ryszard Donecki z „Expresu Poznańskiego” dziękując aktorce za występ okazałym tortem i bukietem kwiatów miał jej powiedzieć, że daje jej prezent z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu.

W roku 1966 „Expres Wieczorny” ogłosił właśnie dzień 21 stycznia Dniem Babci. Od tego czasu owo święto stał się ważnym społecznym i rodzinnym świętem ogólnopolskim.

Z kolei święto Dziadka do Polski zostało najprawdopodobniej niejako „przeniesione” zza wód Oceanu w latach osiemdziesiątych. I obchodzone jest w Polsce 22 stycznia.

A jest naprawdę za co dziękować naszym Babciom i Dziadkom, którzy w troskliwy sposób, znany tylko sobie, otulają swe kochane wnuki ciepłem i ogromną troską. Cierpliwie uczą je  najpierw samodzielności, potem wrażliwości i odpowiedzialności. Choć jak sami mawiają, mimo że zwykle na swych emeryturach nie mają na nic czasu, to zawsze mają czas dla swoich wnuków i są dla nich w dosłownie każdej potrzebie. Dzień Babci i Dziadka jest zatem doskonałą okazją, aby im za wszystkie te pomoce podziękować.

Sprawmy zatem, by ten dzień był bardzo wyjątkowy i przy tym niezapomniany. Postarajmy się – tu ukłon w stronę wnucząt, spędzić z dziadkami trochę czasu. Istotnie należy im się ten gest.

Może to być dajmy na to wspólnie zjedzony obiad czy spacer z babcią i dziadkiem. Do życzeń i kwiatów dołączmy jakiś miły upominek. A najlepiej kiedy upominek jest wykonany własnoręcznie. Taki będzie nad wyraz najpiękniejszy z najpiękniejszych.

Z kolei w USA i Kanadzie święto Babci i Dziadka obchodzi się w jednym dniu (w pierwszą niedzielę września po Święcie Pracy) i nazywane jest Narodowym Dniem Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest zatem świętem rozdzielonym na dwa dni, tak  jak w polskim przypadku.  Symbolem tego dnia jest tak wiele mówiąca niezapominajka.

W Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków jest obchodzony w pierwszą niedzielą października, a w Rosji świętuje się go 15 października.

My ze swej strony życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom przede wszystkim jakże potrzebnego im zdrowia, pogody ducha oraz codziennych radości ze swoich jakże kochanych wnuków.

Miwa

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *