Przypadające na 21 i 22 stycznia Dzień Babci i Dzień Dziadka, to święto iście rodzinne, które na świecie obchodzone są w przeróżnych terminach.
Pomysł obchodzenia tego święta w naszym kraju zainicjował w roku 1964 popularny niegdyś tygodnik „Kobieta i Życie”.
21 stycznia 1965 r. w Poznaniu wystawiono sztukę „Drzewa umierają stojąc” Alejando Casona, w której postać babci grała niezapomniana Mieczysława Ćwiklińska obchodząca w tym dniu swoje 85. urodziny.
Wtedy też Ryszard Donecki z „Expresu Poznańskiego” dziękując aktorce za występ okazałym tortem i bukietem kwiatów miał jej powiedzieć, że daje jej prezent z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu.
W roku 1966 „Expres Wieczorny” ogłosił właśnie dzień 21 stycznia Dniem Babci. Od tego czasu owo święto stał się ważnym społecznym i rodzinnym świętem ogólnopolskim.
Z kolei święto Dziadka do Polski zostało najprawdopodobniej niejako „przeniesione” zza wód Oceanu w latach osiemdziesiątych. I obchodzone jest w Polsce 22 stycznia.
A jest naprawdę za co dziękować naszym Babciom i Dziadkom, którzy w troskliwy sposób, znany tylko sobie, otulają swe kochane wnuki ciepłem i ogromną troską. Cierpliwie uczą je najpierw samodzielności, potem wrażliwości i odpowiedzialności. Choć jak sami mawiają, mimo że zwykle na swych emeryturach nie mają na nic czasu, to zawsze mają czas dla swoich wnuków i są dla nich w dosłownie każdej potrzebie. Dzień Babci i Dziadka jest zatem doskonałą okazją, aby im za wszystkie te pomoce podziękować.
Sprawmy zatem, by ten dzień był bardzo wyjątkowy i przy tym niezapomniany. Postarajmy się – tu ukłon w stronę wnucząt, spędzić z dziadkami trochę czasu. Istotnie należy im się ten gest.
Może to być dajmy na to wspólnie zjedzony obiad czy spacer z babcią i dziadkiem. Do życzeń i kwiatów dołączmy jakiś miły upominek. A najlepiej kiedy upominek jest wykonany własnoręcznie. Taki będzie nad wyraz najpiękniejszy z najpiękniejszych.
Z kolei w USA i Kanadzie święto Babci i Dziadka obchodzi się w jednym dniu (w pierwszą niedzielę września po Święcie Pracy) i nazywane jest Narodowym Dniem Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest zatem świętem rozdzielonym na dwa dni, tak jak w polskim przypadku. Symbolem tego dnia jest tak wiele mówiąca niezapominajka.
W Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków jest obchodzony w pierwszą niedzielą października, a w Rosji świętuje się go 15 października.
My ze swej strony życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom przede wszystkim jakże potrzebnego im zdrowia, pogody ducha oraz codziennych radości ze swoich jakże kochanych wnuków.
Miwa