23-11-2018 » Powiat i region

Przeczytaj i w razie potrzeby pomóż

HIPOTERMIA, czyli wychłodzenie organizmu, to stan, kiedy temperatura organizmu spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza. Hipotermia może grozić osobom, które długo przebywają w bardzo niskiej temperaturze powietrza lub w wodzie. Szybciej dochodzi do wychłodzenia w wodzie, która ochładza 20 razy szybciej niż powietrze.
Do wychłodzenia organizmu (hipotermii) może dojść np. w korku na zasypanej śniegiem autostradzie, gdy po wypadku oczekujesz na pomoc, czy gdy zabłądzisz w górach lub wpadniesz do zimnej wody (kraksa żeglarska na jeziorze czy morzu, załamanie lodu itd.). Jednak hipotermię mogą spowodować nie tylko śnieg i mróz, lecz także wiatr i deszcz. W zasadzie do wychłodzenia może dojść przez cały rok – nawet latem – i nie tylko w górach, lecz także w mieście. Jak podkreślają eksperci, to właśnie w mieście bardziej niż w górach człowiek jest narażony na hipotermię. Dotyczy to zwłaszcza bezdomnych i osoby pod wpływem alkoholu.

Objawy:

– chłodna w dotyku skóra
– dreszcze ( w okresie umiarkowanej hipotermii, w miarę jak temperatura ciała spada, dreszcze ustępują)
– paraliż lub osłabienie jednej strony ciała,
– zaburzenia świadomości, senność,
– wzrost napięcia mięśniowego i zasinienie skóry
w miarę spadku temperatury ciała występują następujące objawy: utrata świadomości, zwolnienie akcji oddechowej do stopnia, w którym trudno jest stwierdzić, czy chory jeszcze oddycha.

Postępowanie:

– Przenieś chorego do ciepłego pomieszczenia.
– Zdejmij mokre ubrania i wytrzyj chorego do sucha.
– Następnie owiń kocami lub załóż suche ubranie, tak by odsłonięta była jedynie twarz.
– Wezwij pomoc (tel. 999 lub 112).
– Jeśli chory nie reaguje, zastosuj zabiegi resuscytacyjne.
Ogrzewanie – jeśli nie ma możliwości transportu chorego do szpitala, wskazane jest umieszczenie chorego w pobliżu źródła ciepła, jak też umieszczenie pojemnika z ciepłą wodą w bezpośrednim kontakcie ze skórą chorego.

źródło: OSP Gryf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *