Prezenty świąteczne – z czego ucieszy się przedszkolak?

Kupienie ciekawego i rozwijającego prezentu dla dziecka nie wydaje się trudne. A jednak! Sezon świąteczny co roku stawia rodzicom wyzwanie, któremu nie jest łatwo sprostać. Ogromna różnorodność dostępnych zabawek, gier i gadżetów dla dzieci w wieku przedszkolnym sprawia, że wybór staje się prawdziwym dylematem. Tym bardziej że dzieci mają wiele własnych pomysłów na to, czym chciałyby być obdarowane. Czy warto ich słuchać?

Stwórz listę świątecznych prezentów

Dziecięce marzenia o świątecznych prezentach są w dużym stopniu podyktowane tym, co widzą u swoich rówieśników oraz niestety – reklamami. Wiele dzieci w wieku przedszkolnym dopiero odkrywa swoje prawdziwe zainteresowania i zdolności. Jeszcze inne przekonają się o tym, co naprawdę lubią dopiero za kilka lat. Obecnie obszar ich zainteresowań to modne zabawki z telewizyjnych reklam i te widziane u kolegów. Czy warto iść tropem tych pomysłów?

Aby przekonać się, czy wymarzona zabawka kilkulatka nie jest jedynie chwilowym kaprysem, warto zaproponować mu stworzenie listy świątecznych prezentów. Taką listę należy zapoczątkować już kilka tygodni przed świętami, a wpisane na nią pozycje powinny nieustannie wracać w codziennych rozmowach. Jest to prosty i skuteczny sposób na weryfikację siły dziecięcych pragnień. Prezent, który naprawdę warto kupić to ten, który maluch umieści na samym szczycie listy i nie zrezygnuje z niego przez dłuższy okres czasu.

Słuchaj, pytaj, obserwuj

Wybór prezentów na święta dla dziecka to doskonała okazja, aby uważnie przyjrzeć się jego zainteresowaniom. U wielu dzieci w tym wieku budzą się marzenia, które mogą przetrwać przez lata i zaowocować wyborem życiowej ścieżki. Zainteresowania artystyczne warto wyłapać już na wczesnym etapie i wspierać je kreatywnymi zestawami do rysowania, naklejania lub tworzenia prostej biżuterii. Dzieci, które kochają zwierzęta, ucieszą się z książek, dzięki którym będą mogły rozwijać wiedzę o ulubionych gatunkach.

Nie bójmy się również prezentów osadzonych w świecie superbohaterów i postaci z bajek! Figurki i akcesoria z lubionymi bohaterami pomagają rozwijać wyobraźnię i wymyślać wiele kreatywnych zabaw z ich udziałem. Aby dobrze trafić z prezentem, warto obserwować ulubione aktywności dziecka i słuchać jego relacji o zabawach w przedszkolu i z kolegami. Uważny rodzic zauważy, że pewne motywy w życiu jego dziecka powtarzają się częściej niż inne i wykorzysta je jako pomysł na prezent.

Kilkuletnie dziecko prawdopodobnie ucieszy się z każdej drobnostki znalezionej pod choinką. Prawdziwym wyzwaniem jest kupienie prezentu, do którego będzie wracał i który pomoże mu rozwijać skrzydła.

To top