17-10-2018 » Powiat i region

Powrót do szkoły – bezpieczny i lekki tornister

Dzieci wróciły już do szkolnych ławek i choć przygotowania do nowego roku trwały już od dłuższego czasu, lista przedmiotów, które mieszczą się w plecaku naszego dziecka, nadal się nie zamyka. Oprócz książek i piórnika znajduje się tam wiele wartościowych rzeczy – poczynając od telefonu komórkowego i portfela, a kończąc na dodatkowych gadżetach. Warto pomyśleć, co zrobić, by wszelkie szkolne przedmioty naszego potomstwa były bardziej bezpieczne.

Początek roku szkolnego może być świetnym powodem do przeorganizowania zawartości plecaków naszych dzieci. O ile jest to możliwe w przypadku dodatkowych akcesoriów i zabawek, to jednak podstawowe wyposażenie każdego plecaka pozostaje takie samo. Do tego parę razy w tygodniu dochodzi strój na zajęcia sportowe czy np. zestaw akcesoriów niezbędnych na zajęcia plastyczno-techniczne. Spakowana razem całość może ważyć nawet kilkanaście kilogramów, co stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa. Jak zatem zadbać jednocześnie o bezpieczeństwo dziecięcych przedmiotów oraz o zdrowie najmłodszych?

Szkolne szafki zamiast ciężkiego plecaka

Wydawać by się mogło, że szafki ze szkolnego korytarza sprawdziłyby się idealnie. – Właśnie takie rozwiązanie proponuje nam Ministerstwo Edukacji Narodowej – wedle nowego rozporządzenia, dyrekcje szkół do 1 marca 2019 roku mają czas, by zapewnić wszystkim uczniom dostęp do miejsc, w których będą mogli bezpiecznie przechowywać swoje rzeczy.  Dzięki temu zmniejszy się obciążenie ich plecaka, a niepotrzebne przedmioty bez problemu będzie można schować do szafki – mówi Marlena Bogus, ekspert marki Yale. Jednak, czy na pewno taka lokalizacja będzie w pełni bezpiecznym miejscem do przechowywania książek i innych drobiazgów?

Kłódka, ale jaka?

By już teraz zadbać o ich ochronę, należałoby pomyśleć o zakupie dodatkowych zabezpieczeń – kłódek czy zasuwek, a nawet o wymianie zamków. Po co jednak angażować kolejne osoby, które musiałby zamontować nowy system w szafkach naszych dzieci, gdy najprostsze, tradycyjne rozwiązania są na wyciągniecie ręki?  Wybór kłódki jest najmniej inwazyjnym sposobem, a ich największą zaletą jest fakt, że nie muszą być montowane – wystarczy zawiesić je w potrzebnym miejscu i zamknąć, a klucz schować do kieszeni. Ten tradycyjny sposób mógłby doskonale sprawdzić się jako ochrona szafek szkolnych, jednak taki sposób zamknięcia niesie ze sobą duże ryzyko zgubienia klucza i stracenia dostępu do zabezpieczonych rzeczy.

Wybierz swój styl

Skutecznym rozwiązaniem może być użycie kłódek na szyfr bądź kod, dzięki którym zniknie obawa, że nasze dziecko nie będzie mogło dostać się do swoich przedmiotów. Ze względu na wygodę użytkowania, kłódki szyfrowe doskonale sprawdzą się jako zabezpieczenie plecaków lub szafek nastolatków. – Ważne, by nawet tak mały element szkolnej wyprawki pozwalał naszym pociechom wyróżniać się z tłumu. W ofercie Yale dostępnych jest 5 modeli kłódek które idealnie wpasują się w charakter i zainteresowania dzieci. Wśród różnych kształtów i kolorów odnajdziemy te w kształcie piłki nożnej, serca, a nawet różowej torebki. To doskonały gadżet dla dzieci, które stawiają na oryginalność – dodaje ekspert marki Yale. Tego rodzaju zabezpieczenie będzie dobrze prezentować się na szkolnym korytarzu, a dzięki personalizacji każde dziecko będzie mogło znaleźć coś dla siebie.

Bezpieczna walizka

Kłódki można stosować również przy okazji wycieczek szkolnych, obozów czy rodzinnych podróży. Walizka zamknięta na zwykły zamek może być łatwym łupem dla potencjalnych złodziei, dlatego warto wyposażyć nasze dzieci w dodatkową ochronę. Dzięki szyfrowanemu zamknięciu, bardzo trudno będzie odgadnąć kod do kłódki, a chęć jego złamania będzie wymagała więcej czasu, co od razu wzbudzi czujność dzieci i osób będących w pobliżu. Kolorowe gadżety, to również świetny pomysł na drobny upominek lub dodatek do właściwego prezentu na urodziny czy też zbliżające się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia. Młodzieżowe kłódki dostępne są powszechnie w ogólnopolskich marketach budowlanych oraz dystrybutorów w sklepach internetowych. Ceny podstawowych modeli w kreatywnych formach i kolorach zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Jakub Węgrzyn

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *