Postępują prace ziemne na budowie Teatru Polskiego

Prace ziemne pozwolą, by jesienią budynek Teatru Polskiego zawisł nad 17 metrowym wykopem. To konieczność, aby obiekt rozbudować i przebudować. Główny wykonawca inwestycji, firma Budimex intensyfikuje prace ziemne, a na terenie budowy nie brakuje również zachodniopomorskich przedsiębiorców. Teren inwestycji odwiedził w piątek, 15 maja 2020 r. marszałek Olgierd Geblewicz.

 Po wycince krzewów i drzew, odhumusowaniu skarpy pod teren przyszłego parkingu oraz szeregu prac zabezpieczających i rozbiórkowych, za które odpowiadają zachodniopomorscy podwykonawcy, inwestycja weszła w etap prac ziemnych.

– Takich budów w skali kraju nie ma, dlatego gros prac wykonują bardzo wysoko wykwalifikowani specjaliści. W październiku będziemy chcieli zawiesić budynek nad 17 metrowym wykopem. Musimy dokładnie zabezpieczyć zarówno to miejsce, jak i sam budynek od wewnątrz. Musi on być odpowiednio ściśnięty i stabilny – wyjaśniał Robert Najmrocki, z firmy Budimex.

Główny wykonawca, firma Budimex weszła na plac budowy 30 marca br. Obecnie tworzone są ścianki szczelinowe, które zabezpieczą głęboki wykop. W znacznej części pod ziemią będzie się mieścił przebudowany obiekt, w tym część sceny głównej na 610 miejsc, a także scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc. Inwestycja pozwoli również na stworzenie sali kabaretowej na 80 miejsc, powstanie wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego.

W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło – ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe będą przeszklone. Inwestycja pozwoli na maksymalne wpisanie nowego budynku w rzeźbę terenu.

W czasie II wojny światowej, kiedy padła propozycja obcięcia wydatków na kulturę Churchill powiedział, że jeżeli nie będziemy mieli kultury to nie będziemy mieli czego bronić. Dziś mamy trudny czas, ale musimy pamiętać o ludziach kultury i kulturze. Realizujemy konsekwentnie rozbudowę i modernizację Teatru Polskiego w Szczecinie, inwestycję na którą czekaliśmy dziesiątki lat – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Koszt prac budowlanych to 196 mln zł. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, a w sfinansowaniu inwestycji pomogą środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top