24-10-2018 » Inne, Powiat i region

Popularne wśród dzieci niebieskie Smerfy cieszą i bawią już od 60 lat!

Dokładnie 23 października 1958 roku belgijski rysownik komiksowy Pierre Culliford tworzący pod pseudonimem Peyo, wprowadził do serii komiksowej „Johan & Pirloulit” cieszące się ogromną popularnością do dziś, przede wszystkim wśród dzieci, przezabawne ludziki zwane Smerfami, których nazwa w oryginale brzmi – Schtroumpfs, a owo słowo zostało po prostu wymyślone.

Któż z dziatwy, ale też licznych rodziców, dziś nie zna takich bajkowych smerfowych postaci jak: Papcio Smerf, Ważniak, Smerfetka czy Śpioch, Zgrywus, Cimajada Osiłek lub Laluś.

Pierwsze animowane wersje Smerfów powstawały w latach 1981 – 1989 w znanej amerykańskiej wytwórni Hanna – Barbera dla telewizji NBC. W tym czasie powstało aż 256 odcinków tej kreskówki.

W Polsce Smerfy znane są przede wszystkim dzięki serialowi telewizyjnemu, który zagościł w 1 Programie TVP 15 listopada 1987 roku ciesząc odtąd kolejne pokolenia maluchów. Ale nie tylko.

Od 6 lipca 2013 roku serial jest pokazywany przez TVP 1 w sobotniej wieczorynce o godzinie 19:00. Ponadto emitowany jest na kanale TeleTOON+.

Smerfy doczekały się też świątecznego dnia, a jest nim dzień 25 czerwca (data urodzin Peyo), wtedy mamy Światowy Dzień Smerfa.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *