Ponad 40 milionów na najpilniejsze remonty dróg wojewódzkich

Tegoroczny budżet Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich na zadania jednoroczne, czyli remonty i przebudowy odcinków wymagających najpilniejszych interwencji, przekracza 41 mln złotych. Z tych środków ma zostać zrealizowanych również szereg małych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zadania jednoroczne są – obok dużych projektów drogowych finansowanych ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – drugim ważnym obszarem inwestycyjnym Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

– Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego to ważny element zarządzania siecią drogową – podkreśla wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. – Projekty, które wchodzą do realizacji w ramach tej puli środków, są częściowo finansowane przez lokalne samorządy.

ZZDW chce w 2021 r. zrealizować ponad 50 zadań jednorocznych. Najdroższymi projektami będą: przebudowa DW 177 na odcinku Pławno-Sośnica, której koszt szacowany jest na 3,5 mln zł, oraz rozbudowa przejścia drogi wojewódzkiej nr 148 przez miejscowość Zagozd, o szacowanej wartości 3 mln zł. W innych miejscowościach przebudowane zostaną również: ul. Grunwaldzka w Płotach w ciągu DW 108 oraz DW 163 w Białogardzie i DW 107 w Kamieniu Pomorskim.

Rejon Dróg Wojewódzkich w Koszalinie zaplanował w tym roku przebudowę łącznie czterech odcinków – dwóch szlakowych (w ciągu DW 206 odcinek Jacinki-Polanów, a w ciągu DW 209 odcinek Warszkowo-Tychowo) oraz dwóch przejść przez miejscowości. Chodzi o wieś Gwda Mała w ciągu DW nr 201 i Ostrowiec w ciągu DW nr 205.

Na terenie RDW Pyrzyce przebudowane zostaną w tym roku cztery odcinki szlakowe. Dwa na drodze wojewódzkiej nr 160: Raduń – Bierzwnik i Bierzwnik – granica województwa. W budżecie zarezerwowano na ten cel łącznie 2 mln 100 tys zł. Dwie kolejne przebudowy będą prowadzone na DW 122, pierwszy od węzła na S3 do miejscowości  Łozice, a drugi na odcinku Pyrzyce –Piasecznik.

RDW w Stargardzie będzie przebudowywał również trzy odcinki szlakowe: Radzim – Troszczyno na DW 147, Dobra-Dobropole w ciągu DW 144 i Maszewo-Dębice w ciągu DW 106.

Pozostałe odcinki szlakowe przewidziane do przebudów to: odcinek Kołbacz – Kobylanka w ciągu DW 120 i Stary Kostrzynek – Stara Rudnica w ciągu DW 126,  Barnówko – granica województwa  w ciągu DW 130, Połczyn Zdrój – Toporzyk w ciągu DW 173, Tychowo do granicy administrowanej przez RDW w Białogardzie w ciągu DW 167, Tanowo- rzeka Gunica w ciągu DW 115, Wałcz-Gostomia w ciągu DW 178 i trzy zadania na terenie działania RDW w Gryficach: odcinek DW 103 Jatki-Świerzno, DW 152 Czarne-Resko i przebudowę skrzyżowania do miejscowości Raduń w ciągu DW 105. Trzy przebudowy znajdują się dodatkowo w puli zadań rezerwowych, wśród nich odcinek Polanów – Żydowo w ciągu DW 205.

W tym roku w ramach zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnych w Cedyni i Osinowie Dolnym w ciągu DW 124. Sygnalizatory stanę też w Pyrzycach na ul. 1 Maja w ciągu DW 119 i Choszcznie w ciągu DW 160.

Przebudowane zostaną również dwa przepusty – w pobliżu miejscowości Prusim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 152 i przy miejscowości Gonne Małe w ciągu drogi woj. nr 171.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego realizowana jest również przez budowę i przebudowę chodników m.in. w miejscowościach: Wygoda w ciągu DW 163, Nacław w ciągu DW 206, Chociwel w ciągu DW 144 i Dobropole w ciągu DW 107. Nowe chodniki powstaną też w Choszcznie wzdłuż ul. Wolności; w Pełczycach wzdłuż ul. Chrobrego w ciągu DW 151 oraz w Pyrzycach wzdłuż ul. Lipiańskiej w ciągu DW 119.W ramach BRD powstaną też nowe zatoki postojowe na odcinku Barlinek – Łubianka w ciągu DW 151 i przy ulicy 1 Maja w ciągu DW 156 w Barlinku oraz zatoka autobusowa w Cedyni w ciągu DW 125.

Pierwsze przetargi na zadania jednoroczne będą ogłaszane na przełomie kwietnia i maja. Wszystkie zadania powinny zostać wykonane i rozliczone w tym roku.

[Na załączonych zdjęciach: wybrane projekty zrealizowane w ramach tzw. zadań jednorocznych na DW 120 i DW 206]

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

To top