Pomorze Zachodnie – Zielony Region. Drzewa dla 15 gmin

Około 300 platanów, kasztanów i surmii oraz 5,5 tysiąca krzewów zostanie posadzonych w 15 miejscowościach województwa. Akcję zainaugurował w Goleniowie marszałek Olgierd Geblewicz. Nowe nasadzenia pojawiły się na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz w centrum miasta, na Plantach. Sadzonki trafiły również do Szczecina, Polic, Stargardu, Pyrzyc, Dębna.

Wielkie sadzenie drzewek to mocny jesienny akcent Roku Ekologicznego na Pomorzu Zachodnim. Samorząd województwa zakupił 300 sadzonek trzech gatunków: platan klonolistny, kasztan zwyczajny, surmia oraz ok. 5500 tui. Rośliny trafią do 15 gmin w całym regionie. Pierwsze platany i tuje zostały posadzone przez marszałka Olgierda Geblewicza i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Goleniowie.

Wspólnie uczestniczyliśmy w wyjątkowej lekcji przyrody – komentował Olgierd Geblewicz. – Sadzenie, a później pielęgnowanie drzew to edukacja ekologiczna w praktyce. Jestem przekonany, że młodzi ludzie będą dbali o posadzone tu rośliny, o teren zielony wokół swojej szkoły i domu. Jako samorząd województwa chcemy angażować wszystkich mieszkańców regionu w działania na rzecz ochrony środowiska – podkreślał Olgierd Geblewicz.

Marszałkowska akcja sadzenia drzew w Goleniowie odbyła się w dwóch lokalizacjach – w SP 5 przy ul. Norwida oraz na Plantach, nieopodal ul. Konstytucji 3 Maja. Marszałek Olgierd Geblewicz odwiedził również Zespół Szkół Budowlanych (ul. Unisławy) i Zespół Szkół Rzemieślniczych (ul. Chmielewskiego) w Szczecinie oraz SP 8 w Policach. Tam (przy ul. Piaskowej) posadzone zostały 33 kasztany, platany i surmie.

Równocześnie wicemarszałek Olgierd Kustosz zainicjował akcję sadzenia drzew w Stargardzie. W Parku Stefana Batorego, przy nowej ścieżce rowerowej pojawiło się 10 platanów i 14 surmii. Po kilkanaście sadzonek przekazano do Pyrzyc (kasztany) i Dębna (platany). Ozdobią miejskie parki i skwery.

To dopiero początek zadrzewiania zachodniopomorskich miast i miasteczek. Kolejna tura akcji z sadzonkami zaplanowana jest w połowie listopada. Drzewka pojadą jeszcze do Kołobrzegu, Choszczna, Szczecinka, Darłowa, Wałcza, Połczyna-Zdroju, Koszalina, Białogardu, Świnoujścia.

Zakup sadzonek jest kontynuacją projektu „Pomorze Zachodnie – Zielony Region”, realizowanego z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

To top