23-07-2020 » Powiat i region

Pomorze Zachodnie wspiera mieszkańców Podkarpacia

Pomorze Zachodnie solidaryzuje się z mieszkańcami województwa podkarpackiego, którzy w wyniku ulewnych deszczy i powodzi stracili swoje dobytki, a lokalne samorządy przez lata będą odbudowywać drogi oraz budynki użyteczności publicznej. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przekazuje 100 tys. zł dotacji jednej z poszkodowanych gmin.

Wstępne szacunki pokazują, że poszkodowanych zostało 1700 rodzin w 26 podkarpackich gminach, a straty dotyczące tylko dróg wojewódzkich szacowane są w milionach złotych.

To nie pierwszy raz, kiedy wspieramy inne regiony w tak trudnych sytuacjach. To naturalny odruch solidarności z poszkodowanymi. Przekazana pomoc zostanie przeznaczona głównie na odbudowę infrastruktury drogowej – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pomoc trafi do Miasta i Gminy Kańczuga, gdzie w wyniku nawałnic ucierpiało 160 rodzin, a 70 budynków gospodarczych  wymaga remontów. Szacowane są też straty poniesione w gospodarstwach rolnych. Spora część infrastruktury drogowej wymaga odbudowy.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Zachodniopomorskie solidaryzuje się z innymi samorządami w obliczu różnych nieszczęść.  Taka pomoc udzielana była 12 razy. W 2019 roku radni przekazali dotacje celowe dla Gminy Świerzno oraz Miasta Szczecinek, które miały pomóc w  usuwaniu skutków pożarów. W roku 2017 Powiat Białogardzki otrzymał pomoc w wysokości 20 tys. zł na odbudowę Domu Pomocy Społecznej. W tym samym roku solidaryzowaliśmy się też z Gminą Parchowo w woj. pomorskim, której pomogliśmy w usuwaniu skutków nawałnicy.

Decyzja w sprawie przekazania pomocy finansowej dla Miasta i Gminy Kańczuga zapadła 23 lipca 2020 r. podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. O udzielenie takiego wsparcia apelował do wszystkich regionów m.in. Związek Województw RP.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *