Nagrodę przyznaną przez Europejski Komitet Regionów przywiózł do Szczecina marszałek województwa. O prestiżowym wyróżnieniu, najciekawszych inicjatywach wspierających zachodniopomorskie firmy Olgierd Geblewicz mówił podczas spotkania z mediami w Centrum Inicjatyw Gospodarczych. O sukcesach, planach i wyzwaniach na najbliższe lata opowiadało również duże grono przedsiębiorców.
Europejski Region Przedsiębiorczości to nagroda za innowacyjne i zrównoważone strategie wspierania przedsiębiorców, promowanie cyfrowej i zielonej transformacji, pomoc w przełamywaniu kryzysu pandemii COVID-19. Wśród trzech wyróżnionych samorządów UE znalazły się: Województwo Zachodniopomorskie, hiszpańska Barcelona oraz portugalska gmina Penela. Uroczyste przyznanie tytułów liderów przedsiębiorczości (na rok 2023) i wręczenie statuetek odbyło się pod koniec czerwca podczas sesji plenarnej EKR w Brukseli. W środę 6 lipca marszałek Olgierd Geblewicz zaprezentował nagrodę w Szczecinie.
– Jest to nagroda dla regionu, który wyróżnia się na tle inne regionów europejskich w działaniach na rzecz promocji przedsiębiorczości, innowacyjności, na rzecz promocji startupów, budowania dobrego środowiska gospodarczego – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Jestem bardzo dumny, że taką nagrodę na Pomorze Zachodnie przywieźliśmy. Jest to nagroda przyznawana wspólnie przez Komisję Europejską, przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Regionów – wyjaśnił Olgierd Geblewicz.
Marszałek podkreślił, że o tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości aplikuje każdego roku kilkadziesiąt miast i regionów.
– Nielicznym udaje się tego typu wyróżnienie dostać. Przyznam, że nie po raz pierwszy się ubiegaliśmy. To kolejna z rzędu nasza aplikacja, tym razem zakończona sukcesem. Co pokazuje, że ten wspólny wysiłek na rzecz budowania innowacyjnego, kreatywnego Pomorza Zachodniego jest coraz bardziej widoczny – stwierdził Olgierd Geblewicz. – W czasie wystąpienia w Komisji Europejskiej wiele mówiłem o tym, z jakiego miejsca startowaliśmy jako region. Pamiętamy, jak boleśnie przechodziliśmy transformację ustrojową. Być może najboleśniej w Polsce. My nie tyle przebudowaliśmy naszą gospodarkę, co zbudowaliśmy ją na nowo. Mówię tu o mieszkańcach Pomorza Zachodniego, o przedsiębiorczych ludziach, którzy zakładają i rozwijają swoje firmy. Mówię o inwestorach, którzy uwierzyli w Pomorze Zachodnie i zdecydowali się przenieść tutaj swoje biznesy. Mówię o izbach, stowarzyszeniach przedsiębiorców, jak i o samorządach – wyliczał marszałek.
Podczas konferencji prasowej towarzyszyli mu przedstawiciele zachodniopomorskich firm, reprezentujący różne branże od IT po manufakturę „odzieży alternatywnej”: Viola Warych i Małgorzata Kowcun (współzałożycielki Wasted Couture), Rustam Glezner (dyrektor zarządzający Fabryki Okien i Drzwi Redan w Połczynie Zdroju), Sebastian Muliński (współzałożyciel IAI S.A.), Marek Bańkowski (właściciel firmy Glass Expert w Stobnie), Michał Kwiecień (właściciel szczecińskiej firmy Flamma Candles), Andrzej Poźniak, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Gryficach, Wiceprezes Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie, Rafał Dąbrowski, Dyrektor Izby Rzemieślniczej.
O sukcesach i wyzwaniach dla lokalnego biznesu, efektach współpracy z samorządem województwa dyskutowali Anna Kornacka – Prezes Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan, Hanna Mojsiuk – Prezes Północnej Izby Gospodarczej oraz Bogumił Rogowski – Prezydent Szczecin Business Club. A Jacek Wójcikowski, Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego WZ podczas multimedialnej prezentacji przedstawił największe gospodarcze atuty regionu.
Zdjęcia i relacja z wydarzenia:
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe