26-12-2017 » Powiat i region

Polskie Radio Szczecin nadaje w eterze już od 25 grudnia 1945 roku!

W sierpniu 1945 roku do Szczecina przybyli oddelegowani przez Pomorską Dyrekcję Okręgową Polskiego Radia technicy, którzy przy ulicy Piłsudskiego (w późniejszym kinie Delfin), zorganizowali radiowęzeł, skąd prowadziły kable do kilku placów w mieście. Wkrótce potem siedzibę przeniesiono do budynku przy alei Wojska Polskiego 73 (dzisiaj, choć adres radia jest taki sam, to siedziba jest w budynku obok, a w obecnym budynku mieści się hotel Atrium), natomiast nadajniki i radiostację zainstalowano przy ulicy Malinowej.

Emisja pierwszego sygnału nastąpiła 25 grudnia 1945 r., ale uroczyste otwarcie rozgłośni miało miejsce miesiąc później, dokładnie 27 stycznia 1946 r.

Radio Szczecin jest jedną z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia roku 2008 europejską sieć radiową Euranet.

Emituje swój program całodobowo na obszarze prawie całego województwa zachodniopomorskiego, docierając także do województw ościennych oraz na tereny przygraniczne Niemiec.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *