03-10-2015 » Powiat i region

Polska i węgierska młodzież poznała wzajemnie swoją historię

Młodzi Węgrzy odwiedzili Polskę, a licealiści ze Szczecina już wkrótce wyruszą na obóz naukowy na Węgry – to nagroda w konkursie realizowanym w ramach projektu „Droga ku wolności”. Jego celem było przybliżenie młodemu pokoleniu historii najnowszej (okresu po II wojnie światowej) obu państw. Organizatorem projektu jest Fundacja EFRWP.


„Droga ku wolności” to międzynarodowy projekt edukacyjny skierowany do młodzieży licealnej z Polski i Węgier. W ramach zaplanowanych działań młodzież wzięła udział
w zajęciach dodatkowych, których tematyka dotyczyła historii najnowszej Polski (dla uczniów węgierskich) oraz Węgier (dla uczniów polskich). Ich celem było przybliżenie najważniejszych wydarzeń w obu krajach w okresie, gdy znajdowały się po tej samej stronie żelaznej kurtyny.
Na zakończenie projektu jego uczestnicy mieli również możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy w konkursie. Ich zadaniem było przygotowanie (w podziale na grupy) prezentacji prac domowych, realizowanych po każdej lekcji. Prezentacja mogła mieć dowolną formę, np.: kroniki, pamiętnika, plakatu, bloga, fotobloga, videobloga, strony internetowej czy profilu na Facebooku.

Ze strony polskiej najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 11 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie. Najlepszą grupą węgierską okazała się natomiast młodzież z Petőfi Sándor Gimnázium
z Budapesztu.
– Założeniem projektu było to, aby polskie i węgierskie pokolenie młodych ludzi odbyło cenną lekcję o historii swoich bratnich krajów, które po II wojnie światowej znalazły się w bardzo podobnym położeniu. Dodatkowo jego uczestnicy uświadomili sobie, że to nie są aż tak odległe czasy, jakby mogło się wydawać, a ich skutki są odczuwalne do dzisiaj. Niewątpliwym plusem jest fakt, że przy okazji nauki, nawiązały się również nowe znajomości, dzięki którym młodzież ma niepowtarzalną szansę na poznanie innej kultury – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.

Podczas wizyty w Polsce licealiści z Węgier spotkali się ze swoimi rówieśnikami przy okazji inauguracji działalności Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie. W ramach konferencji towarzyszącej obchodom 25-lecia istnienia Fundacji EFRWP wzięli udział
w panelu dyskusyjnym pt. „Droga ku wolności”. Podczas debaty zostały poruszone tematy dotyczące relacji polsko-węgierskich, podobieństw i różnic obu krajów czy sytuacji związanej z masowym napływem imigrantów do Europy.
Projekt „Droga ku wolności” jest realizowany we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz przy wsparciu Ambasady Węgier w Polsce i został objęty patronatem TVP Historia.

O Fundacji EFRWP:

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży. W ramach współpracy polsko-węgierskiej, Fundacja realizuje Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie (k. Międzyzdrojów), które stanie się miejscem spotkań i prowadzenia projektów w dziedzinie nauki i edukacji, promowania kultury narodowej oraz walorów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

Justyna Iżycka, ITBC Communication
Tel.: 22 250 49 20, 698 444 432
Email: justna_izycka@itbc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *