Pol’and’Rock na Pomorzu Zachodnim. Pomorze Zachodnie na Pol’and’Rock

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz i dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w czwartek 29 lipca o godzinie 15 otworzą Pol’and’Rock Festival 2021 na lotnisku Makowice – Płoty. A później odwiedzą festiwalową strefę Pomorza Zachodniego, gdzie przez trzy dni będą odbywały się ekologiczne warsztaty, wydarzenia promujące turystyczne atrakcje regionu, ale również szczecińskie uczelnie. Będzie też specjalny program prezentujący Fundusze Europejskie i ciekawe projekty zrealizowane dzięki środkom unijnym.

Festiwal organizowany przez Fundację WOŚP wrócił na Pomorze Zachodnie po 25 latach. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego wspiera wielkie muzyczne wydarzenie, organizując na lotnisku Makowice – Płoty strefę wypoczynku, zabawy i edukacji. Przyjazną środowisku i uczestnikom koncertów. 2021 jest Rokiem Ekologicznym w regionie, więc Pol’and’Rock również będzie eko i w dobrym klimacie. Z leżakami, huśtawką, kwiatami, zdrową żywnością. Z przestrzenią dziecięcą, sportową, naukową.

Odliczamy godziny do inauguracji festiwalu. Pol’and’Rock to trzy dni radości, świetnej muzyki i spotkań z wyjątkowymi ludźmi. Z uśmiechem witamy wszystkich na pięknym Pomorzu Zachodnim – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Regionalne atrakcje będzie okazja poznać nie tylko podczas podróży do Makowic, ale przede wszystkim w tymczasowym festiwalowym miasteczku. Przy namiotach i balonach z logo Pomorza Zachodniego stanie m.in. huśtawka z dźwigozaurów – replik zabytkowych portowych żurawi, które są symbolami Szczecina. A z Koszalina przyjedzie na Pol’and’Rock niezwykły artysta, by zmalować coś, czego jeszcze na festiwalu nie było. Cukin, słynny street-artowiec będzie tworzył specjalny ekologiczny mural. Dzięki użyciu fotokatalitycznych farb ścienne malowidło będzie „zbierało” i neutralizowało zanieczyszczenia powietrza. W ekostrefie zbudowana zostanie również zielona ścianka – idealne tło do pamiątkowych zdjęć, i swego rodzaju magazyn kwiatów, które po ostatnich koncertach będzie można zabrać do domu.

Podczas Pol’and’Rock słychać nie tylko muzyczne tematy. Wielkim wyzwaniem współczesności jest ochrona środowiska, transformacja energetyczna, oszczędzanie naturalnych zasobów, w tym wody! Ekologia mocno wybrzmi na festiwalu – zapowiada Olgierd Geblewicz.

Ekologiczne warsztaty będą odbywać się codziennie, a ich program wypełnią atrakcje dla festiwalowiczów w każdym wieku. W czwartek (29 lipca) nie tylko Cukin zaszaleje z farbami. Nawet 200 osób może wziąć udział (godz. 12-14) w zabawie „Zmaluj sobie pióro” i „Bądź fluo” (wykonanie farbami fluorescencyjnymi tymczasowych tatuaży z motywami roślinnymi). W piątek i sobotę (30 i 31 lipca), również w południe, zaplanowano m.in. warsztaty „Stone Painting” (kolorowe rysunki na morskich kamieniach) i zabawę „Wiławianki. Każdy będzie mógł wykonać niepowtarzalny wianek, który zabierze ze sobą jako pamiątkę.

Na spragnionych sportowych aktywności czekają organizatorzy biegów „ExtremE Wolf”. Zawody będą odbywały się przez trzy festiwalowe dni. To gratka dla tych, którzy lubią się zmęczyć i trochę ubrudzić. Biegi kreatywne z licznymi przeszkodami zostaną uzupełnione o dodatkowe atrakcje, jak np. bańki mydlane, dym, kostiumy tematyczne.

Bogaty jest program wydarzeń w Strefie Funduszy Europejskich, które powstaje na terenie Pol’and’Rock. Będzie tam można zobaczyć m.in. prototyp robota dezynfekującego do walki z COVID-19 skonstruowanego przez inżynierów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Fascynująco zapowiadają się zajęcia w plenerowym laboratorium, miniwykłady i ćwiczenia prowadzone przez naukowców ZUT, Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Morskiej. Będzie też strefa gier planszowych, ekspozycja Morskiego Centrum Nauki, konkursy z nagrodami, zabawy w rzucanie cumy, wiązanie węzłów marynarskich, wyścigi statków z origami. Szczegóły – w załączniku.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top