10-12-2018 » Inne, Powiat i region

Poinsencja czyli Gwiazda Betlejemska, może być świetnym prezentem na święta

Poinsecja obok choinki i jemioły, stała się nie tak dawno kolejnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Choć jeszcze kilkanaście lat temu ta przybyła z amerykańskiego Los Angeles, roślina była w Europie mało znana. Dziś każdego roku sprzedaje się jej na Starym Kontynencie grubo ponad 120 milionów. I od kilku tygodni jest ona w sprzedaży w wielu sklepach kusząc swoim kolorytem i niepowtarzalnością. Przypuszczalnie dlatego, że Gwiazda Betlejemska czyli innymi słowy – poinsencja, stała się też doskonałym gwiazdkowym prezentem, bo co druga kupowana jest w zasadzie jako grudniowy prezent.

Boże Narodzenie wiąże się z wieloma tradycjami, a zwłaszcza z symboliką tzw. „świątecznych roślin”. Czym byłyby święta bez choinki czy jemioły? Jednak nie tylko te rośliny noszą miano symboli Bożego Narodzenia, bowiem co najmniej kilka lat temu dołączyła do nich roślina doniczkowa zwana poinsecją (wilczomlecz nadobny, łac. Poinsettia pulcherrima), która ze względu na swój wygląd doskonale wpisała się w symbolikę świąt Bożego Narodzenia.

Kolorowe liście układają się w charakterystyczny kształt przypominający gwiazdę, stąd jej polska nazwa, Gwiazda Betlejemska, niemiecka nazwa to Adventsstern., Z kolei Christmas Star, tak brzmi po angielsku, po włosku – Stella di Natale. A meksykańska wersja to La Flor de Noche Buena.

Moda na poinsecję przybyła do nas zza oceanicznej Ameryki, a historia poinsecji przypomina niemalże niezwykłą karierę gwiazdy filmowej. Jak przystało na prawdziwą gwiazdę, poinsecja swoją popularność zdobyła dość szybko w Hollywood leżącym nieopodal Los Angeles. Tam właśnie na początku XX wieku mało znana dotąd meksykańska roślina, została zaprezentowana jako… Kwiat Bożego Narodzenia.

Jednak roślina ta znana jest już dużo wcześniej na wszystkich kontynentach. Swoich entuzjastów znalazła w takich krajach jak: Egipt, dalekie: Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea, Południowa Afryka, Tajwan czy Turcja. I jej popularność nadal i stale rośnie.
Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że poinsecja jest międzynarodowym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. I nie bez kozery dziś, w okresie około bożonarodzeniowym, dosłownie na całym świecie, domy dekoruje się pięknymi poinsecjami, która ma bogatą kolorystykę, która pozwala wykreować swoiście dowolny styl. Kremowa poinsecja, śnieżnobiała, czerwona, łososiowa, intensywnie lub delikatnie różowa… . A co za tym idzie, każda z nich dobrze się zaprezentuje na świątecznym stole.

Miwa

3 komentarzy na temat: Poinsencja czyli Gwiazda Betlejemska, może być świetnym prezentem na święta

  1. Avatar Alutka pisze:

    Oczywiście, że może! To taki uniwersalny prezent, wszyscy lubią gwiazdę betlejemską i nigdy jej nie jest za dużo w domu. Sama kupiłam dla przyjaciółki jedną, ale różową, bo czerwonych ma już sporo, bardzo była zadowolona 🙂 tak więc polecam

  2. Avatar Jula3 pisze:

    Myslę, że gwiazdka może być fajnym dodatkiem do prezentu, na pewno obdarowany poczuje swiąteczny klimat 😉

  3. Avatar Tamara pisze:

    Super zdjęcia gwiazdek na zdjęciach, fajny swiąteczny klimat 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *