07-08-2016 » Powiat i region, Wolin

Podwolińskie Farmy Wiatrowe ze swymi turbinami (wiatrakami) urzekają i zadziwiają swym pięknem i ogromem

Dojeżdżając drogą S 3 od strony Parłówka do Wolin tuż przed niewielkim Recławiem po lewej stronie można dojrzeć Farmę Wiatrową, która istnieje tutaj od zaledwie kilku lat. Ale w dali patrząc na południe doglądnąć się można kolejnej Farmy Wiatrowej, tym razem w okolicach miejscowości Zagórze. I właśnie ta farma powstała w powiecie kamieńskim jako pierwsza.

Jej montaż rozpoczął się na początku lata 2001 roku za pomocą specjalnie sprowadzonego w częściach duńskiego dźwigu, który miał wysięgnik ponad 120 metrowy i jednorazowy udźwig ponad 250 ton!

Pierwszy wiatrak został przygotowany do pracy uroczystym otwarciem pamiętnego 20 września 2001 roku, po czym cała Farma Wiatrowa licząca 15 samodzielnych wiatraków (turbin wiatrowych) rozpoczęła swą mozolną pracę. Całość inwestycji kosztowała polską firmę wznoszącą tę inwestycję kwotę rzędu 30 mln złotych.

Masa fundamentu to 800 ton, a masa całkowita każdej z turbin wiatrowych określana jest liczbą 265 ton.

Każda turbina ma blisko 80 m wysokości i każda z trzech śmig (łopat wirnika) ma długość blisko 40 metrów i waży… 6,5 ton.

Cały wirnik wraz z piastą waży 34 tony, a masa wieży to całe 170 ton. Z kolei masa gondoli która znajduje się na szczycie wieży to aż kolejne 61 ton i w niej znajduje się doborowe centrum każdego wiatraka.

Wirnik włącza się do pracy przy szybkości wiatru w granicach 4 m/s, zaś optymalna szybkość wiatru, która daje pełną moc turbiny to 14 m/s. Samoczynne wyłączenie turbiny następuje, kiedy wiatr osiągnie szybkość około 25 m./s. Nominalna ilość obrotów wirnika na minutę to 16,7.

Jak skrupulatnie wyliczono każda z turbin w  przeciągu roku daje pr4odukcję energii rzędu 56 – 72 mln KWh i koszt budowy całej Farmy, jak się określa, zwrócił się po około 10 latach pracy wszystkich turbin.

Widok białych niezwykle wysokich wiatraków na pewno przyciąga wzrok, bo i to widok nie pospolity. Niewielu jednak wie, że każda turbina jest aż tak wysoka, tak ciężka, wręcz olbrzymia. Dopiero kiedy się przebywa koło takiej turbiny bardzo blisko wówczas widać jej ogrom i rzeczywisty efekt pracy jej twórców.

Warto zatem zajrzeć do podwolińskich Zagórza i Wiekowa, poczytać o tych Farmach sporo ciekawych informacji i przyjrzeć się dokładnie tym wielkim „białym smokom”, które kiedy wiatr poświstując łopatami pracują całymi godzinami i dniami wytwarzając energię elektryczną.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *